Festiwal pełen wydarzeń

19 Wrz

Mobilna gra miejska, warsztaty malowania światłem, zajęcia pracy aktorskiej i operatorskiej, a także wystawy plenerowe, fotograficzne oraz spotkania z książką – to tylko wybrane wydarzenia towarzyszące wielkiemu świętu kina – 42. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych. Wśród propozycji każdy – najmłodszy i trochę starszy – znajdzie coś dla siebie.

Wśród okołofestiwalowych propozycji znalazła się akcja Polska Światłoczuła: malowanie światłem. Odrobina wyobraźni, kolorowe latarki i długi czas naświetlania wystarczą, by stworzyć barwne kompozycje i dodać szczyptę magii do codzienności. Każdy ruch ręki zostaje zapisany na zdjęciu w postaci świetlistej smugi. Okazuje się, że za pomocą światła można malować i pisać, bawić się kolorem, obrysowywać sylwetki, rysować zwierzęta, ludzi, kwiaty i abstrakcyjne kompozycje. W specjalnym Światłoczułym Punkcie będzie można wyrazić swoje emocje i stworzyć obraz z własnej wyobraźni za pomocą ruchu, barw i iluminacji.

Po raz kolejny Festiwalowi towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne w ramach Filmoteki Szkolnej. W programie zajęcia filmowo-reporterskie dla młodzieży, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy dziennikarskiej i zrealizują reportaże z wydarzenia. Ponadto wezmą udział w debatach poprowadzonych przez cenionych krytyków i dziennikarzy filmowych oraz wykładach ze specjalistami.

Mobilna Gra Miejska Filmobil to kolejna propozycja dla miłośników filmów przenosząca do wirtualnej rzeczywistości, w której nie zabraknie spotkań ze znanymi postaciami z polskich filmów, a także wyzwań, zagadek i pułapek.

Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty Małgorzaty Potockiej odkrywające istotę aktorskiej charyzmy i magię wielkich ról aktorskich. Każde spotkanie rozpoczynać się będzie projekcją polskiego filmu, po którym zaplanowano dynamiczną analizę gry aktorskiej w zaprezentowanym dziele, środków filmowego wyrazu i sposobu, w jaki budowana jest postać filmowa. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Ciekawie zapowiada się również instalacja Kultura Na Widoku z dostępem do ponad tysiąca utworów – filmów, muzyki, książek i audiobooków oraz wirtualnymi spacerami po muzeach Polski i świata. Przed każdym seansem widzowie zobaczą przygotowane specjalnie na Festiwal spoty z serii „W czerni kina” z udziałem twórców filmów pokazywanych w tym roku w Gdyni. Rozstrzygnięty zostanie ponadto „Konkurs na spot o uczciwości w kulturze. Zbyszek Cybulski inspiruje”.

Festiwal to także wystawy fotograficzne i artystyczne. Wśród nich znalazł się przegląd zdjęć jednego z najważniejszych twórców polskiego filmu dokumentalnego drugiej połowy XX wieku i arcymistrza fotografii ulicznej, Bogdana Dziworskiego, czy wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego. Ze spotkań literackich warto wspomnieć długo wyczekiwaną premierę biografii Anny Przybylskiej autorstwa Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego.

Więcej na temat wydarzeni towarzyszących 42. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych znajduje się na stronie internetowej:www.festiwalgdynia.pl/.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.