Czym, gdzie i jak po ulicach przedwojennego Trójmiasta

2 Kwi

Ile salonów samochodowych było w Wolnym Mieście Gdańsku? Jakie marki pojawiały się przed wojną na ulicach Gdańska, Sopotu i Gdyni? Czy przez przedwojenny Gdańsk można było przejechać tramwajem? – odpowiedzi na te pytania mieszkańcy Trójmiasta zgłębią podczas spotkania poświęconego historii trójmiejskiej motoryzacji – 5 kwietnia o godzinie 18.00 w bibliotece Manhattan.

Przewodnikami po historii motoryzacji Wolnego Miasta Gdańska i międzywojennej Gdyni będą: Bartosz Gondek, historyk i dziennikarz motoryzacyjny, Paweł Ziemniewicz, szef sekcji pojazdów zabytkowych Automobilklubu Morskiego, Tomasz Groszewski z Polskiego Związku Motorowego, Grzegorz Fey, wybitny znawca wszystkiego, co jeździ po szynach, z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych oraz Bartłomiej Chruściński, publicysta motoryzacyjny.

Uczestnicy spotkania zobaczą, czym jeździło się w Wolnym Mieście Gdańsku (źródło: facebook.com)
Uczestnicy spotkania zobaczą, czym jeździło się w Wolnym Mieście Gdańsku (źródło: facebook.com)

Nasi eksperci opowiedzą o meandrach przedwojennych przepisów ruchu drogowego oraz imprezach automobilowych odbywających się w ówczesnych czasach w Trójmieście. Nie zabraknie także opowieści o tramwajach, kolejkach i trolejbusach, którymi można było przemierzać ulice Gdańska, Sopotu i Gdyni. – zachęcają organizatorzy.

Paweł Ziemniewicz opowie m.in. o motoryzacji w Gdyni (źródło: facebook.com)
Paweł Ziemniewicz opowie m.in. o motoryzacji w Gdyni (źródło: facebook.com)

Co istotne, spotkaniu towarzyszyć będzie dodatkowo wystawa starych fotografii.

Motoryzacja to część naszej lokalnej historii – mówi Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Dlatego warto ją przypominać i pokazywać. I to dosłownie. Podczas spotkania w Bibliotece Manhattan będzie można także oglądać zabytkowy motocykl.

plakat 14dca

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<< 

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.