Choinko giń

6 Sty

Żywe choinki – naturalne, pachnące, takie prawdziwe. Nawet gubienie igieł ma w sobie trochę klimatu. Lubimy żywe choinki…do czasu. W końcu trzeba się jej pozbyć. Jak zrobić to w ekologiczny sposób?

Jak nie powinno się robić?

Częstym krajobrazem ulic miast po świętach są choinki niedbale poupychane do kontenerów na śmieci. Taki sposób pozbywania się choinek jest niewskazany. Głównym powodem jest zapchanie kontenerów, przez co mieszkańcy nie mają gdzie wyrzucać innych śmieci. Z punktu widzenia ekologii przeczy to idei segregacji śmieci. Wysypisko nie jest najlepszym miejsce na składowanie tego typu odpadów. Nieekologiczne jest też spalanie choinek np. w kominku: – Na choince mogą zostać pozostałości po ozdobach. Mogą one zawierać szkodliwe związki, których uwolnienie do atmosfery może zaszkodzić środowisku – ostrzega Dorota Jalowska z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

fot. instagram.com/my3miasto
fot. instagram.com/my3miasto

Co zrobić z choinką?

Rozwiązanie problemu niechcianych żywych choinek jest zaskakująco proste: – Należy je umieścić obok kontenerów na śmieci. Żywe choinki są zabierane osobnym transportem do kompostowni – wyjaśnia Jalowska.

Żywe choinki w naszych domach nie budzą takich kontrowersji jak karpie, choć można się w tym miejscu zastanowić, czy wycinanie drzewka z lasu tylko po to, by po paru tygodniach się go pozbyć, jest zasadne i ekologiczne. Mimo mniej kontrowersyjnego tematu, kwestia zasadności stawiania w domu żywego drzewka ma swoich obrońców, jak i przeciwników.

– Żywa choinka to tradycja. Kupujemy ją od leśników, którzy doskonale wiedzą ile drzewek mogą sprzedać, żeby nie zaszkodzić środowisku, zresztą po to je sadzą. Żywa choinka jest ekologiczna. Sztuczne tworzy się ze szkodliwych związków, które trudno zutylizować. Sztuczne drzewko jest tak samo przyjazne dla środowiska jak foliowe reklamówki, czyli wcale – komentuje Kasia, studentka socjologii.

fot. instagram.com/my3miasto
fot. instagram.com/my3miasto

Zielone drzewka mają też przeciwników:  Wycinanie drzew z lasu w ogóle nie kojarzy mi się z ekologią. Róbmy tak dalej, a w lesie będą rosnąc jedynie góry śmieci. Zdecydowanie wolę sztuczną choinkę, to inwestycja na lata. Dobrej jakości sztuczne drzewko będzie nam służyć przez 5-7 lat. No i nie gubi igieł, przez co w święta odpoczywamy, zamiast biegać z odkurzaczem – przekonuje Andrzej, student politologii.

Żródło fot. tytułowej: flickr.com/nauright

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.