Bitwa na głosy i rozśpiewana parada – III. Festiwal „Music Everywhere!”

24 Paź

III Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere!”, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 28-30 października 2016 roku, to trzydniowe święto muzyki. Impreza adresowana jest nie tylko do wytrawnych wielbicieli współczesnych brzmień, ale także do wielbicieli rozrywki na dobrym poziomie.

I tak wśród rekordowej ilości 22 chórów z całej Polski znalazły się zarówno zespoły wykonujące energetyczny gospel, hity muzyki popularnej, jak i bardziej eksperymentalne kompozycje. Tegoroczna, największa z dotychczasowych edycja imprezy przyniesie wiele nowości. Wśród nich pierwszy w Polsce konkurs „A Vista”, w którym chóry będą miały zaledwie 24 godziny, żeby od podstaw przygotować i wykonać utwór napisany specjalnie dla Festiwalu.

Tegoroczną edycję Festiwalu „Music Everywhere!” zainauguruje w piątek, 28 października koncert otwarcia w Kościele pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie. Otwarte przesłuchania konkursowe będą odbywać się w sobotę i niedzielę (29-30 października) w Kościele św. Jana. O główną nagrodę Festiwalu powalczą kameralne kolektywy wokalne, chóry dziecięce, młodzieżowe, jak i zespoły dorosłych śpiewaków. Nowością III edycji Festiwalu „Music Everywhere!” jest kategoria chórów seniora, których liczba z roku na rok stale rośnie. Festiwalowe zmagania oceniać będzie 5-osobowe jury wybitnych osobistości polskiej chóralistyki: dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny, dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska, prof. Marek Rocławski, prof. Marcin Tomczak oraz prof. Marek Gandecki.

chow

Konkursowym występom chórzystów towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia – wśród nich pięć koncertów festiwalowych w Sopocie, Gdyni, Redzie, Chwaszczynie oraz na gdańskiej Żabiance. Najbardziej spektakularnym elementem Festiwalu będzie na pewno Parada Chórów, która przejdzie Długim Pobrzeżem i ulicą Długą. Barwny i rozśpiewany korowód niemal 500 wokalistów wyruszy z Targu Rybnego w sobotę o godz. 15:30. Konkurs chóralny zakończy uroczysta gala w Centrum św. Jana, w czasie której zwycięskie zespoły walczyć będą o nagrodę Grand Prix. Gościem specjalnym festiwalowego finału będzie zespół Art’N’Voices z Wejherowa – laureat pierwszej edycji Festiwalu. Zespół jest szczególnie znany z wirtuozerii i szerokiego repertuaru, obejmującego zarówno utwory muzyki współczesnej, jak i rozrywkowej, a także kompozycje w języku kaszubskim.

Wstęp na wszystkie przesłuchania konkursowe w Centrum św. Jana oraz koncerty towarzyszące będzie bezpłatny. Bilety na galę finałową dostępne na godzinę przed rozpoczęciem w Centrum św. Jana. Występy będzie można też obejrzeć na oficjalnym kanale Festiwalu „Music Everywhere” na portalu YouTube.

Festiwal objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, pana Mieczysława Struka oraz prof. Macieja Sobczaka, Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Oficjalna strona Festiwalu „Music Everywhere!”: festiwal.musiceverywhere.pl/.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Music Everywhere!” oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.