Angielski to paszport do udanych wakacji

29 Cze

Mimo że Gdynia jest jednym z najlepszych miejsc do życia w Polsce, w wakacje ponad 30 procent mieszkańców ruszy poznawać inne kultury, spędzając kilka do kilkunastu dni za granicą. Podpowiadamy, jak wykorzystać ten czas dla wzmocnienia rodzinnych więzi.

Nie bój się mówić
Od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, podwoiła się liczba Polaków wyjeżdżających zagranicę (wzrost z 14% 2005r do 31% deklarowanych w 2017r). Najczęściej ciągle wybieramy Europę i podróżujemy z biurami, w których mamy zapewnioną opiekę polskojęzycznego pilota. Udział samodzielnie organizowanych wyjazdów i kierunków egzotycznych rośnie wraz ze wzrostem odsetka Polaków mówiących po angielsku.

Jolanta Gudyka, dyrektor Amerykańskiej Szkoły Podstawowej z Wykładowym Językiem Angielskim w Gdyni

Angielski to ciągle podstawowy podróży, biznesu, współpracy międzynarodowej i dyplomacji – mówi Jolanta Gudyka, dyrektor Amerykańskiej Szkoły Podstawowej z Wykładowym Językiem Angielskim w Gdyni. – Kluczowe jest traktowanie języka jak narzędzia do porozumiewania się, które sprawia, że nigdzie nie czujemy się obco. W naszej szkole, obchodzącej właśnie 25lecie, stawiamy na chęć poznawania języka, swobodę mówienia, brak obaw przed błędami. Oczywiście, dzieci uczą się gramatyki, kończą edukację jako osoby dwujęzyczne, ale na początku to brak lęku przed mówieniem w obcym języku jest najważniejszy.

O tłumaczenie poproś… swoje dziecko
Badania wskazują, że im po 55 r.z. deklaruje znajomość angielskiego, wśród osób między 35-54 rokiem życia to ok 15%, między 15-35 rokiem życia to już 31%. Jeśli weźmiemy pod uwagę młodzież szkolną, która lekcje angielskiego ma kilka razy w tygodniu to współczynnik ten może wzrosnąć nawet do 80%. Dodatkowymi zajęciami z języka angielskiego objęci są wszyscy uczniowie gdyńskich szkół. Ponadto w Gdyni działa publiczne dwujęzyczne liceum oraz prywatna Amerykańska Szkoła Podstawowa z Wykładowym Językiem Angielskim w Gdyni.

Jest takie angielskie powiedzenie – dobry początek procentuje całe życie – mówi Jolanta Gudyka. – W przypadku wakacji dobry początek to przede wszystkim ciekawość drugiego człowieka. Udanego wypoczynku!

***
AES (American Elementary School) jest jedyną w Gdyni podstawową szkołą z wykładowym językiem angielskim. W kilkunastoosobowych klasach uczy się co roku ok 200 dzieci. W czasie 25 lat działalności jej mury opuściło ok 900 absolwentów. Co roku, razem ze swoimi rówieśnikami z USA dzieci zdają test językowy (STANFORD 10) i osiągają wyniki właściwe dla native spekarów.

Fot.tyt.: Dokąd na wakacje. Dzieci na tle mapy świata.

Źródło: Informacja prasowa.

One Reply to “Angielski to paszport do udanych wakacji”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.