my3miasto.pl

Blog o zdrowiu, sporcie i tematach lifestylowych

Sport

Zasady gry w siatkówkę

Zasady gry w siatkówkę

Zasady gry w siatkówkę są bardzo proste, lecz trzeba je dokładnie poznać. Siatkówka to sport, który jest bardzo popularny na całym świecie i równie łatwy do nauki, dlatego każdy może wziąć udział bez względu na wiek. Piłka siatkowa jest sportem zespołowym, dlatego jest to dobry sposób na spędzanie czasu ze znajomymi, a przy okazji także dobrej zabawy.

W tym artykule poznasz:

  • ogólne zasady gry w siatkówkę
  • jak wygląda boisko oraz standard zawieszenia siatki
  • co to jest set i jak liczone są punkty
  • jakie są sposoby zagrywki
  • zasady gry w siatkówkę a zmiana pozycji
  • kim jest i czym się wyróżnia libero

Ogólne zasady gry w siatkówkę?

Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała, aczkolwiek najczęściej odbija się ją rękoma. Ważne jest, aby piłka przeleciała na stronę przeciwnika nad siatką i trafiła w wyznaczone liniami pole.

Zasady te są przejrzyste i bardzo łatwe w zrozumieniu. Możemy podzielić je na:

Zasady gry w siatkówkę – boisko oraz siatka

Boisko do siatkówki jest w kształcie prostokąta, który po środku oddzielony jest siatką. Pole ograniczone jest białymi liniami. Należy pamiętać, że taśmy te, wykreślają boisko od wewnątrz, co oznacza, że taśmy też są jego częścią.

Wysokość zawieszenia siatki jest ogólnie przyjęta. Dla mężczyzn wynosi ona 2,43 m i 2,24 m dla kobiet.

Na końcach siatki znajdują się tzw. antenki. Wystają one 80 cm w górę, zaznaczając tym samym jeszcze dosadniej całe pole. Jeśli piłka lub zawodnik dotkną antenki lub siatki zanim piłka dotknie pola, traktuje się to jako aut (punkt zdobywają przeciwnicy).

Punkty, sety, mecze

Cały mecz składa się z trzech setów. W każdym z nich jedna z drużyn musi jako pierwsza zdobyć 25 punktów.

Nie ma określonego czasu trwania meczów. Może to być około godziny lub kilka godzin. Wszystko zalezy od siatkarzy i w jakim czasi ezdobędą określoną liczbę punktów. Uwzględniając, że zawsze muszą być dwa punkty przewagi, tzn., że wynik set może się skończyć, jeżeli będzie ostatecznie, np. 25-23. Jeśli okaże się, że jest 25-24 to gracze muszą walczyć dalej.

Zagrywka

Zasady gry w siatkówkę

Zagrywka, jest to wprowadzenie piłki do gry. Serw wykonuje się z linii końcowej i nie wolno jej przekroczyć.

Możemy rozróżnić dwa sposoby zagrywki: górny oraz dolny.

Sposób górny polega na przerzuceniu piłki w górę i zakochując się ręką – uderzyć w nią płaską, aczkolwiek aktywną dłonią.

Sposób dolny polega na wystawieniu ręki z piłką ułożoną na niej i upuszczając ją – uderzyć w nią od dołu. Warto się postarać, aby piłka przeleciała na drugą stronę siatki, aby przeciwnicy mogli kontynuować grę.

Zagrywkę należy wykonać w ciągu 8s po usłyszeniu gwizdka sędziego. Serw wykonany przed gwizdkiem lub po czasie, jest unieważniany i punkt zdobywa drużyna przeciwna.

Zasady gry w siatkówkę a zmiana pozycji

Zmiana pozycji odbywa się po każdym zdobyciu punktu przez drużynę. Przejścia odbywają się także zgodnie ze wskazówkami zegara, tj. gracz na pozycji pierwszej przechodzi na pozycję szóstą, a ten na drugiej przechodzi na pierwszą.

Pozycje w siatkówce

Pozycje w siatkówce są kluczowe i mają ogromne znaczenie. Na boisku, po każdej ze stron, znajduje się sześciu graczy. Każdy z nich pełni inną rolę.

Libero

Jest to jedyna pozycja w siatkówce, która wyróżnia się na tle innych.

Osoba na tej pozycji, jest odpowiedzialna za przyjmowanie serwowanych piłek. Natomiast nie jest odpowiedzialny za atakowanie, blokowanie, podejmowanie prób bloku czy wykonywanie zagrywek. Gracz na tej pozycji w siatkówce odznacza się również niższym wzrostem.

Siatkówka jak widzisz, nie jest wymagającym sportem pod względem technicznym. Można jej podstawowych zasad szybko się nauczyć. Jednak nie zapominaj – najlepiej je poznasz, grając.

Udostępnij

O autorze

Hej, witaj na blogu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i kondycję, bez zbędnych wyrzeczeń i zmęczenia! Poznasz tutaj wiele rad dotyczących treningów, sportu i żywienia. Odkryj także ciekawostki turystyczne i miejsce, do których z pewnością będziesz chciał pojechać. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!