Zakończyło się dwutygodniowe święto jeździectwa w Sopocie

7 Maj

Na sopockim Hipodromie tradycyjnie wiosną rozgrywane są Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego WKKW Tour. Podczas zawodów rozegrano również Mistrzostwa Polski Seniorów. Po raz siódmy w swojej karierze Mistrzem Polski został najlepszy polski zawodnik tej dyscypliny, Paweł Spisak dosiadający dwunastoletniego wałacha o imieniu Banderas. Para ta znana jest między innymi ze startu w Igrzyskach Olimpijskich w Rio.

Frekwencja w tym roku była naprawdę imponująca, po raz kolejny padł rekord – w zawodach wystartowało ponad trzysta par, a wśród nich między innymi znany już sopockiej publiczności Joshiaki Oiwa z Japonii, reprezentanci Niemiec Andreas Ostholt i Beeke Jankowski czy Kevin McNab z Australii, a także Nicolas Wettstein z Ekwadoru. Duże zainteresowanie publiczności wzbudzili zawodnicy z Chin: Huadong Sun oraz Yingfeng Bao. Obydwaj panowie po raz pierwszy odwiedzili sopockie zawody.

WKKW Tour Sopot 2019 Mistrz Polski Paweł Spisak na wałachu Banderas

Podczas drugiego tygodnia wyłoniono najlepszego konia z polskiej hodowli. Zwyciężyła klacz SINGAPURE wyhodowana w Polsce przez Antoniego Dahlke. Obecnie startuje na niej zawodniczka z Niemiec, Josephine Schnaufer.

W ramach zawodów rozegrano konkursy w różnych klasach, krajowych i międzynarodowych, oznaczonych (według stopnia trudności). Widzowie mogli zatem oglądać konkursy krajowe klasy L i 1*, a także konkursy międzynarodowe o randze 1*, 2*, 3* oraz 4*.

W każdej z tych klas zawodnicy brali udział w trzech próbach: ujeżdżeniu, próbie terenowej, czyli biegu przełajowym z przeszkodami (cross) oraz w skokach przez przeszkody. Dopiero suma punktów z wszystkich trzech prób wyłaniała zwycięzcę.

Najtrudniejsza i najbardziej wymagająca próba terenowa obejmuje specjalnie przygotowaną i wytyczoną trasę liczącą od 3 do nawet 6 kilometrów.

Pozostałe dwie próby, czyli ujeżdżenie i skoki przez przeszkody rozgrywane są na placu konkursowym.

WKKW Tour Sopot 2019 Próba terenowa

Teren Hipodromu, zarówno jego zabytkowa część jak i nowoczesne stajnie, a także bliskość miasta są bardzo cenione przez zawodników z całego świata, którzy chętnie odwiedzają Sopot.

***

WKKW, nazywany jeździeckim triathlonem, to jedna z olimpijskich konkurencji jeździeckich – bardzo wymagający sprawdzian wszechstronnego przygotowania konia i jeźdźca. Zawody WKKW zwyczajowo trwają trzy lub cztery dni, podczas których zawodnicy biorą udział w trzech etapach: ujeżdżeniu, próbie terenowej (ang. cross country) oraz skokach przez przeszkody na parkurze.

WKKW Tour Sopot 2019 Próba terenowa

Próba ujeżdżenia polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. czworoboku, czyli specjalnie wygrodzonym placu. Ta elegancka dyscyplina kładzie specjalny nacisk na współpracę oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Tutaj liczy się perfekcyjne opanowanie zachowań zwierzęcia oraz swoboda i elegancja. Z tego powodu ujeżdżenie porównuje się do tańca.
Próba terenowa(cross) rozgrywana jest na znacznie większym obszarze – jest to bieg w terenie urozmaiconym różnego rodzaju przeszkodami, także wodnymi. Jest to też najbardziej widowiskowa cześć tych zawodów, która przyciąga co roku rzesze fanów jeździectwa oraz osoby, które łączą kibicowanie z piknikiem na świeżym powietrzu.

Próba skoków stanowi z kolei sprawdzian dokładności i kondycji konia. Każda zrzutka to punkty karne. Konkurs rozgrywany jest na placu zwanym parkurem, a wysokość i rodzaj przeszkód zależą od klasy zawodów.

Fot.tyt.: WKKW Tour próba skoków Wicemistrz Polski Mateusz Kiempa.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.