W Gdańsku odbyły się I w Polsce zawody triathlonowe pod dachem

3 Mar

28 lutego wielofunkcyjny kompleks Alchemia w Gdańsku stał się areną triathlonowej rywalizacji. Zawodnicy walczyli na sprinterskim dystansie – 750 m do przepłynięcia w basenie, 20 km do przejechania na rowerze stacjonarnym oraz 5 km do przebiegnięcia na bieżni elektrycznej. Były to pierwsze tego typu zawody w Polsce rozgrywane pod dachem.

Zima treningowa
Triathlon to bardzo wymagająca dyscyplina, łącząca ze sobą 3, niełatwe do połączenia ze sobą konkurencje – pływnie, jazdę na rowerze oraz bieganie. Ponieważ część pływacka odbywa się w otwartych akwenach, triathlonowcy okazję do startów w zawodach w Polsce mają tylko latem, a zimę wykorzystują raczej do ciężkich treningów i budowania formy. Sprawdzanie się w warunkach rzeczywistej rywalizacji jest jednak istotnym elementem każdej dyscypliny, dlatego trenujący triathlon w okresie zimowym szukają często alternatywnych możliwości, jak biegi przełajowe czy zimowe duathlony. Od teraz nie będą jednak musieli szukać. W kompleksie Alchemia w Gdańsku, w którym obok biur funkcjonuje centrum rekreacyjno-sportowe m.in. z basenami, klubem fitness i halą sportową odbyły się pierwsze w Polsce zawody triathlonowe pod dachem – Torus Triathlon In Da House. Wśród 72 startujących byli zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Impreza zapewniła ciekawy poziom rywalizacji sportowej przyciągając też fanów oraz sympatyków tego sportu. – Alchemia stwarza możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach – biznesowej, zawodowej, ale jak widać także sportowej. Zawodami Torus Triathlon In Da House chcemy nie tylko popularyzować triathlon, jako dyscyplinę, ale także upowszechniać aktywność sportową i zdrowy tryb życia, które są przecież w zasięgu każdego. Bardzo się cieszę, że tyle osób podjęło wyzwanie – do 100% frekwencji zabrakło nam 1 zawodnika. Niesamowite okazało się również zaangażowanie samych zawodników. Wielu z nich na długo przed imprezą, ale i chwilę przed jej rozpoczęciem podpowiadało, wyjaśniało i angażowało się w realizację imprezy, za co chciałabym serdecznie podziękować. Była to pierwsza tego typu impreza, ale z pewnością nie ostatnia – mówi Monika Brzozowska z firmy Torus, organizatora zawodów.

fot1

Wyzwania nie tylko dla zawodników
Organizacja zawodów triathlonowych to jednak zawsze duże wyzwania logistyczne, nie mniejsze było w przypadku zawodów odbywających się w budynku. – Największe wyzwanie stanowiły techniczne aspekty, jak pomiar odległości. Jeśli chodzi o pływanie, to dystans 750 metrów wyznacza 30 długości, ale trzeba było jeszcze zminimalizować ryzyko pomyłki zawodnika. Nieco trudniej było już z rowerami. Początkowo chcieliśmy umożliwić zawodnikom start na ich własnych rowerach, które umieszczałoby się w trenażerach, ale okazało się, że nie wszyscy startujący dysponują odpowiednim sprzętem. Postanowiliśmy więc, że rowerowa rywalizacja przeprowadzona zostanie na rowerach spinningowych, wyposażonych w urządzenia do rejestrowania przejechanej odległości. To była pierwsza tego typu impreza w Polsce, więc przecieraliśmy szlaki. Z kolejnymi edycjami będzie już pewnie łatwiej – powiedziała Iwona Guzowska, sportsmenka, Mistrzyni Świata w kicboxingu, tym razem występująca w roli dyrektora sportowego imprezy. Najwięcej emocji dostarczyła rywalizacja grupy PRO (zawodowców) oraz grupy Kobiet, którym kibicowała też największa liczba zainteresowanych.

fot2

WYNIKI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
KATEGORIA K30
I miejsce: Anna Wiśniewska. CZAS  01:11:00 – K11
II miejsce: Katarzyna Klucznik. CZAS  01:16:41- K5
III miejsce: Magdalena Kluba. CZAS  01:23:00 – K1
KATEGORIA K30+
I miejsce: Joanna Wdowczyk – czas 01:17:48 – K12
II miejsce: Magdalena Zawalska – czas 01:24:30 – K3
III miejsce: Ilona Bollin – czas 01:26:50 – K9
KATEGORIA M25
I miejsce: Dawid Dybuk – czas 01:11:09 – Z1
II miejsce: Milan Marzec – czas 01:19:02 – D12
III miejsce: Marek Buga – czas 01:24:15 -Z12
KATEGORIA M30
I miejsce: Radek Buszan – czas 54:38 – C12.
II miejsce: Daniel Stasiewicz – czas 0:56:54 – N12
III miejsce: Łukasz Turczyński – czas 01:01:38 – N3
KATEGORIA M35+
I miejsce: Marcin Waniewski – czas  54:44 – Z8
II miejsce: Marek Piekarski – czas 56:39 – C3
III miejsce: Andrzej Humiński – czas 58:02 – C4
PRO
I miejsce: Daniel Formela- czas 51:00 – PRO8
II miejsce: Kamil Magott – czas 51:30 – PRO3
III miejsce: Małgosia Szczerbińska – czas 52:00 – PRO1

Źródło: Materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.