Sopocka Majówka także na Hipodromie

21 Kwi

Wiosną na Hipodromie odbędą się trzydniowe zawody jeździeckie – Międzynarodowe i Krajowe Zawody WKKW. Piękna pogoda, przyroda w rozkwicie i zmagania w trzech różnych dyscyplinach, które składają się na Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego to gratka nie tylko dla miłośników jeździectwa. Na jeździecki piknik zaproszeni są wszyscy, którzy szukają pomysłów na majówkę w mieście. Zawody odbędą się w dniach 29 kwietnia – 1 maja.

WKKW nazywany często jeździeckim triathlonem, to jedna z olimpijskich konkurencji jeździectwa, bardzo wymagający sprawdzian wszechstronnego przygotowania konia i jeźdźca, wywodzący się z tradycji wojskowej. Zawody zwykle trwają trzy dni, podczas których zawodnicy biorą udział w trzech etapach: ujeżdżeniu, próbie terenowej (ang. cross country) oraz skokach przez przeszkody na parkurze.

Próba ujeżdżenia polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. czworoboku, czyli specjalnie wygrodzonym placu. Ta elegancka dyscyplina kładzie specjalny nacisk na współpracę oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Tutaj liczy się perfekcyjne opanowanie zachowań zwierzęcia oraz swoboda i elegancja. Nie bez powodu ujeżdżenie porównuje się do tańca.

Próba terenowa rozgrywana jest na znacznie większym obszarze – jest to bieg w terenie urozmaiconym różnego rodzaju przeszkodami, także wodnymi.

Konkurs skoków stanowi z kolei próbę dokładności i kondycji konia. Każda zrzutka to punkty karne. Konkurs rozgrywany jest na placu zwanym parkurem, a wysokość przeszkód i rodzaj toru zależą od klasy zawodów.

Polacy mogą się pochwalić osiągnięciami olimpijskimi w tej dziedzinie sportu, między innymi brązowym medalem zdobytym zespołowo na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, srebrnym medalem zdobytym zespołowo na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, czwartym miejscem zdobytym zespołowo na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku oraz Mistrzostwem Europy Mariana Babireckiego na koniu Volt w 1965 roku. Na igrzyskach w Seulu startował między innymi związany z sopockim Hipodromem Krzysztof Rafalak.

W Sopocie będzie można zobaczyć prawdziwe gwiazdy tej dyscypliny, między innymi doskonałego zawodnika australijskiego, niekwestionowaną gwiazdę światowego WKKW, Andrew Hoya. Ten 57-letni zawodnik ma na swoim koncie trzy złote medale olimpijskie, wywalczone w konkursach drużynowych oraz srebro zdobyte indywidualnie w 2000 roku w Sydney.

Cieszy bardzo wysoka frekwencja, do zawodów zgłoszono 230 par, oprócz polskich zawodników będzie można zobaczyć przedstawicieli kilkunastu krajów, wystartują między innymi Japonczyk Joshiaki Oiwa, zwycięzca ujeżdżenia podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, niezwykle utytułowana Szwedka, Linda Algotsson, jej rodaczka Anna Nilsson, Merel Blom z Holandii czy Szwajcar Felix Vogg, zwycięzca serii CIC3* podczas ubiegłorocznych zawodów w Sopocie.

Warto również zwrócić uwagę na polskich zawodników, Kamila Rajnerta (SCSJ Coval Biały Bór), Pawła Spisaka (JKS Dako Galant Skibno), Pawła Warszawskiego (SJ Baborówko).

WKKW w Sopocie to nie tylko emocje sportowe. Blisko 40 hektarów zielonego terenu w samym centrum miasta to doskonałe miejsce na rodzinny piknik.

Wstęp na zawody WKKW jest wolny!

Źródło: Informacja prasowa

One Reply to “Sopocka Majówka także na Hipodromie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.