Rowerowe akcje w Gdyni

15 Kwi

Do wsiadania na rower nie trzeba gdynian specjalnie namawiać. Jednak tradycyjne akcje, jakimi są: European Cycling Challenge, Do pracy jadę rowerem, Rowerowy Maj, Odprowadzam Sam, skierowane do konkretnej grupy odbiorców sprawiają, że robimy to zdecydowanie chętniej.

European Cycling Challenge to rywalizacja europejskich miast, w której drużyny składające się z mieszkańców starają się przejechać w maju na rowerze jak najwięcej kilometrów. Historia konkursu sięga 2012 roku, a jego inicjatorem jest włoskie miasto Bolonia.– Mamy nadzieję, że w tym roku uda się wykręcić wysoką pozycję. Będziemy bardzo intensywnie zachęcać mieszkańców do wzięcia udziału w akcji – podkreśla Rafał Polakowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. By wziąć udział w European Cycling Challenge, wystarczy wejść na stronę www.cyclingchallenge.eu/pl i zarejestrować się, wybierając gdyńską drużynę. Podczas majowych przejazdów należy je rejestrować poprzez darmową aplikację Naviki, wprowadzać przejazdy ręcznie na stronie internetowej lub importować trasy z innych aplikacji lub urządzeń GPS. Do gdyńskiej drużyny mogą należeć wszyscy, którzy poruszają się rowerem po mieście. W trakcie rywalizacji przy gdyńskich trasach będą rozdawane poczęstunki dla członków gdyńskiego zespołu.

Do pracy jadę rowerem tradycyjne zachęca pracowników do przejazdów jednośladem. W zamian za to uczestnicy będą nagradzani darmowym śniadaniem i innymi upominkami. Na koniec rywalizacji wybierani są zwycięzcy, których nie ominie nagroda finansowa. Więcej informacji o akcji na stronie www.mobilnagdynia.pl.

Dla młodych mieszkańców Gdyni przygotowano akcję Rowerowy Maj. Kampania edukacyjna ma na celu zachęcanie uczniów do dojazdu do szkół w sposób aktywny: na rowerze, rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Jednak zanim to nastąpi, uczniowie są odpowiednio przeszkoleni. – Przed rozpoczęciem akcji organizujemy zajęcia z rowerowej szkoły, mające przygotować uczestników „Rowerowego Maja”. Lekcje są prowadzone przez stowarzyszenie Rowerowa Gdynia i dzielą się na zajęcia teoretyczne i praktyczne. Na teorię składają się wykłady i prelekcje przybliżające zasady poruszania się w ruchu miejskim. Zajęcia praktyczne składają się z treningu na boisku, placu szkolnym, jak się poruszać w ruchu miejskim – tłumaczy Paweł Kimel z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Edycja 2017 w Gdyni to już 21 szkół, 234 klasy i ponad 5,5 tysiąca uczestników.

Na najmłodszych mieszkańców czeka Odprowadzam sam. Celem tej kampanii edukacyjnej jest zachęcanie dzieci uczęszczających do przedszkoli i klas zero do docierania do przedszkoli i szkół w sposób aktywny: piechotą, na rowerkach, rolkach, deskorolkach czy hulajnogach. Do udziału w piątej edycji zgłosiło się w sumie 47 przedszkoli i szkół podstawowych. Daje to 4336 dzieci ze 183 grup i klas.

Fot.tyt.: gdynia.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.