Przyjdź i pobiegnij 7 września w parkrun Gdańsk. Bicie rekordu frekwencji

3 Wrz

Na gdańskim Przymorzu od stycznia 2012 roku o godzinie 9.00 w każdą sobotę odbywają się biegi parkrun na dystansie 5 km rano z profesjonalnym pomiarem czasu. Jest to cykliczna impreza dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.

Udział w biegu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji na stronie www.parkrun.pl/gdansk i wydrukowanie swojego kodu uczestnika, do której link przesłany zostanie indywidualnie mailem. Indywidualny Kod Uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu – po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. To wszystko. Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny; jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.

parkrun Gdańsk 2

Parkrun to oddolna inicjatywa stworzona przez biegaczy dla biegaczy. Biegi parkrun odbywają się w ponad 230 lokalizacjach na świecie i gromadzą w każdą sobotę ponad 450 tys. biegaczy. W Polsce biegi parkrun odbywają się w Gdyni i Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.

Jak zachęcić ludzi do biegania

Warto wspomnieć, że biegi prowadzone są przez wolontariuszy, dlatego także zachęca się uczestników do udziału przy organizacji biegów. Co istotne, za pomoc wolontariusze otrzymują maksymalną ilość punktów biegowych (trzy razy w ciągu roku), które wliczane są do klasyfikacji punktowej uczestników. W ten sposób uczestnicy-wolontariusze otrzymują rekompensatę za brak możliwości startu. Każdy chętny może pomóc w organizacji biegu. Wystarczy tylko wysłać zgłoszenie na adres email znajdujący się na stronie biegu w sekcji Wolontariusze, uprzednio dokonując rejestracji jako uczestnik parkrun. W zamian za pomoc w organizacji biegów, zawsze wyraża się podziękowania wszystkim wolontariuszom, a ich imiona i nazwiska umieszczane są na głównej stronie biegu.

Ten społecznikowski charakter parkrun ma przede wszystkim na celu zachęcenia innych, aby zobaczyli, że warto realizować coś, co daje dużo energii i pozytywnego działania. Parkrun ma charakter wolontariatu, w ramach którego uczestnicy sami pomagają organizować biegaczom bieg, co stanowi o wspaniałej idei, jaka łączy uczestników. To co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia. Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy.

parkrun Gdańsk

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki z ilością biegów, w których dana osoba wzięła udział. Dla juniorów pierwszą koszulką jest ta z numerem 10. Dla osób starszych poprzeczka ustawiona jest wyżej, trzeba wziąć udział w 50 biegach. Kolejne poziomy są dla systematycznych zawodników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto pobiegnie określoną ilość razy. Aby zachęcić jeszcze bardziej do systematyczności i poprawiania swoich wyników, sponsor, firma adidas Polska ufundowała nagrody, które jest przyznawane raz w miesiącu. Natomiast pod koniec stycznia odbywa się roczne podsumowanie całorocznej imprezy oraz klasyfikacji punktowej, gdzie trójka Pań, jak i trójka Panów z największą ilością punktów otrzymuje cenne nagrody.

W każdą sobotę o godzinie 9.00 w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana zjawia ponad 120 osób, aby uczestniczyć w biegu na dystenie 5km. Przed biegiem przeprowadzana jest profesjonalna rozgrzewka przez biegaczy z Akademii Biegania, a po biegu uczestnicy otrzymują wodę.

Więcej informacji na:
www.parkrun.pl/gdansk oraz na www.facebook.com/ParkrunGdansk

Zdjęcia dzięki: Parkrun Gdańsk

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.