Poradnik biegacza: ubiór

19 Sie

W ubiegłym tygodniu zapoczątkowaliśmy serię artykułów, stanowiących poradnik dla początkujących biegaczy. Tym razem kilka wskazówek odnośnie ubioru.

Buty

Kompletując swój biegowy strój powinniśmy zacząć od obuwia, do czego niestety wielu biegaczy podchodzi lekceważąco. Odpowiednio dobrane buty uchronią przed kontuzją i zapewnią komfort w trakcie treningu. Dlatego lepiej zainwestować więcej pieniędzy w profesjonalne buty i rada ta dotyczy także początkujących amatorów.

Jakie buty wybrać? Nie ma jednej reguły. Obuwie musi być dobrane indywidualnie i z tego powodu odradza się zakup przez internet. Zdecydowanie lepiej iść osobiście do sklepu sportowego, gdzie będziemy mogli liczyć na wskazówki pracowników, a często skorzystać także z profesjonalnego sprzętu – np. bieżni. Nie wystarczy bowiem przymierzenie buta. Krótki bieg po sklepie pozwoli wstępnie ocenić, czy nasza stopa czuje się komfortowo, czy but jej nie obciera. Niezwykle istotna jest amortyzacja. Ma ona zapobiegać kontuzjom kolan, mięśni ud, śródstopia. Stopień amortyzacji zależy od podłoża po jakim się biega. Jeśli jest to miękkie podłoże – np. plaża, leśna ściółka, to rolę amortyzatora przejmuje już sama nawierzchnia. Buty odgrywają zdecydowanie istotniejszą rolę, gdy biegamy po asfalcie. Niewłaściwa amortyzacja może spowodować bóle piszczeli i kolan podudzia.


Uff jak gorąco

Za oknem upał, słońce świeci, ale trzeba iść na trening. Oczywiście najlepiej poczekać do wieczora, kiedy pogoda nie będzie już tak dokuczliwa. Jednak nie zawsze mamy na to czas. Każdy biegacz powinien pamiętać o odpowiednim nawodnieniu swojego organizmu. Pić należy zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Najlepiej wodę z dużą zawartością składników mineralnych.

Teoretycznie latem można ubrać cokolwiek. Bluzka z krótkim rękawkiem, spodenki i ruszamy. W praktyce powinnyśmy zadbać także o nakrycie głowy. Komfort poprawi zwykła opaska na głowę, jednak w przypadku wysokich temperatur idealnie sprawdzi się lekka czapka z daszkiem z siateczkami po bokach. Do tego lekkie, termoaktywne skarpetki oraz przewiewna koszulka – najlepiej w jasnych kolorach, które będą odbijały ciepło.


Nasza zima zła

Zdecydowanie więcej problemów może sprawić dobranie odpowiedniego ubioru zimą. Reguła jest prosta – ubieramy się ani nie za ciepło, ani nie za zimno. Jedną z najskuteczniejszych metod jest stosowanie kilku warstw ubrań, a każda z nich spełnia inną rolę.

Warstwa pierwsza – najbardziej przylegająca do ciała, ma za zadanie odprowadzanie potu. Koszulka z oddychającego materiału będzie idealna. Kolejna z warstw ma stanowić izolator ciepła. Rolę tę może spełnić cienka bluza biegowa. Ostatni element to ochrona przed wiatrem, którą zapewni cienka i termoaktywna kurtka. To bardzo ważny, aczkolwiek najdroższy element zimowego ubioru.

Jak ochronić przed mrozem nasze nogi? Na niskie temperatury idealnie sprawdzają się leginsy, choć grubsze spodnie dresowe również mogą być dobrym rozwiązaniem. Nie można również zapomnieć o czapce i rękawiczkach.

Najważniejszą zasadą biegania zimą jest jednak unikanie ostygnięcia na dworze. Po wysiłku fizycznym biegnijmy prosto do ciepłego domu.

2 Replies to “Poradnik biegacza: ubiór

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.