Piłka nożna w dostojnym tempie

22 Sie

Rozpoczyna się rekrutacja do wyjątkowego projektu Retro Tempo. Stadion Energa Gdańsk wspólnie z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia przygotował rozgrywki sportowe dedykowane seniorom oraz osobom z ograniczeniami ruchowymi. Retro Tempo to pierwsza w Polsce liga Piłki Chodzonej promująca specjalną wersję najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie.

Idea Walking Football (Piłki Chodzonej) zrodziła się w 2011 roku w Anglii, w miejscowości Chesterfield. Ogromne zainteresowania nową dyscypliną oraz rosnąca liczba entuzjastów doprowadziło do powstania blisko tysiąca klubów, powołania mistrzostw Wielkiej Brytanii oraz uznania przez The Football Association za oficjalną odmianę piłki nożnej.

Retro Tempo to polska odpowiedź na Walking Football. Projekt powstał z myślą o kibicach piłki nożnej, którzy z przyczyn zdrowotnych (problemy z poruszaniem się) bądź ze względu na swój dojrzały wiek nie mogą uprawiać tego sportu w jego klasycznej formie. W trakcie zajęć uczestniczy będą grali w piłkę nożną chodzoną, której zasady uwzględniają ograniczenia sprawnościowe osób, którym zależy na aktywnym trybie życia, w którym sport, zwłaszcza ten zespołowy, odgrywa ważną rolę. Na boisku nie będzie zatem biegania, skakania, uderzania piłki powyżej pasa czy innych aktywności wymagających pełnej sprawności. W zamian będzie wyrównanie szans, niezależnie czy zagrają ze sobą drużyny damskie, męskie czy mieszane.

Inicjatywa ma na celu aktywizację osób mających ograniczenia ruchowe wynikające z wieku lub chorób – mówi Wojciech Dąbrowski, Dyrektor ds. Komunikacji i CSR Stadionu Energa Gdańsk. – Zależy nam na pokazaniu, że piłka nożna to dyscyplina dla każdego i każdy może czerpać z niej radość. Sport ma nieoceniony wpływ na zdrowie każdego człowieka – dodaje.

Głównym celem Retro Tempo jest zwiększenie zaangażowania osób powyżej 50 roku życia w aktywność ruchową, czego efektem miałaby być poprawa ich fizycznego i psychicznego stanu zdrowia. Zwiększenie aktywności i sport grupowy to także integracja społeczna osób wykluczonych z powodów wieku lub ograniczeń ruchowych. I co najważniejsze jest to świetna zabawa dla każdego.

Chcemy zwrócić uwagę na znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia fizycznego i psychicznego w każdym wieku, także dla osób o obniżonej sprawności, pobudzić w nich chęć do działania, stworzyć okazję do integracji i pokazać możliwości radosnego i przynoszącego szereg korzyści spędzania czasu – podpowiada Marek Jankowski, dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia Miasta Gdańska.

Uczestników czeka 8 spotkań. Zajęcia realizowane będą na wybranych boiskach typu Orlik i Junior. Treningi poprowadzą znani trenerzy – Wojciech Łazarek, który osiągnął wiele sukcesów z drużynami reprezentacji narodowych oraz drużynami klubowymi w pięciu krajach, a także Józef Gładysz, długoletni trener Lechii Gdańsk. Zajęcia prowadzone będą również przez lokalnych animatorów sportu.

Projekt Realizowany jest we współpracy z Pomorskim Okręgowym Związkiem Piłki Nożnej oraz Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą adresu e-mail retrotempo@arenagdansk.com

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.