Pierwszy ogólnopolski turniej Roller Derby w Trójmieście

21 Maj

Po marcowym premierowym meczu w formule short track już w najbliższą sobotę nadarza się kolejna okazja, by z bliska obejrzeć wrotkarzy na Stadionie Energa Gdańsk.

Gdańska liga Chrome Sirens Roller Derby zaprasza na turniej, na którym poza dwoma drużynami gospodarzy wystąpią także drużyny:
• Vratislavia Madchix Roller Squad z Wrocławia
• Worst Warsaw Derby Team z Warszawy
• Oraz 3city Piranhas Roller Derby z Trójmiasta

Wydarzenie to dobra okazja, by zobaczyć topowe polskie drużyny w akcji. Turniej jest pierwszym tego typu wydarzeniem w kraju – formuła short track jest ciągle nowa, ale zyskuje co raz większą popularność w Polsce i na świecie.

Roller derby w formule short track to gra uproszczona, a przez to dynamiczna i bardzo atrakcyjna dla widzów. Tzw.„jammy” są krótsze niż w typowym meczu i część zasad odbiega od tych w „klasycznym” roller derby. Short track to także dobre rozwiązaniez uwagi na brak idealnej infrastruktury do uprawiania tego sportu w Polsce – tor jest krótszy, dlatego do rozegrania meczu nie potrzeba dużej hali  – mówi Olga Kałużna, zawodniczka i trenerka drużyny gospodarzy.

Już w sobotę 25 maja w godz. 12:00–19:00 będzie można obejrzeć łącznie 10 spotkań między drużynami (turniej odbędzie się według zasady „każdy z każdym”). Spotkania będą komentowane na żywo, tak by wprowadzićwidzów w zasady tej dyscypliny. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Mecz odbędzie się w SkateArenie (Stadion Energa Gdańsk – wejście od Fun Arena).
Czym jest roller derby? To sport drużynowy, w którym gracze zdobywają punkty poruszając się na wrotkach po specjalnym torze. Każda drużyna wystawia 5 zawodników, z których jeden zdobywa punkty (jest jammerem), a reszta to blokerzy próbujący utrudnić grę przeciwnej drużynie i ułatwić swojej zdobycie punktów. Każdy mecz obejmuje dwie 30-minutowe połowy, a pojedyncza rozgrywka (tzw. jam) trwa 2 minuty.

Źródło: Informacja prasowa.