Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu

4 Lis

W tym roku po raz pierwszy w historii Sopot będzie gospodarzem Mistrzostw Polski w Paraujeżdżeniu. Zawodom towarzyszyć będą konkursy ujeżdżeniowe oraz gry i konkurencje oparte na programie Olimpiad Specjalnych.

Paraujeżdżenie, nazywane też paradresażem, to najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma parajeździectwa, uprawiana przezosoby z różnym stopniem niepełnosprawności. W ramach zawodów paraujeżdżeniowych rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności: Ia to jazda wyłącznie stępem, Ib to jazda stępem z krótkimi odcinkami pokonywanymi kłusem, II to jazda stępem i kłusem, stopnień III zakłada już większą trudność, bo zawodnik musi wykonywać figury i przejścia w stępie, kłusie raz galopie. Ostatni poziom trudności, IV, zakłada jazdę w trzech podstawowych chodach, a także chody boczne oraz wykonywanie półpiruetów w stępie.

Sędziowie oceniają tutaj, tak samo jak w „klasycznym” ujeżdżeniu, rytm, posłuszeństwo konia, a także umiejętności jeźdźca, który niemal niewidocznie kieruje koniem.

Polscy zawodnicy uprawiający ten niezwykły sport trzykrotnie wystartowali w igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, w Pekinie oraz w Rio de Janeiro, uczestniczą też aktywnie w Mistrzostwach Europy i Świata.

Sopockim zawodom paraujeżdżeniowym towarzyszyć będą również „klasyczne” konkursy ujeżdżeniowe oraz wiele atrakcji dodatkowych.

9-11 listopada, godz. 9.00–16.00
Hipodrom Sopot, Hala Pomarańczowa
WSTĘP BEZPŁATNY

 Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.