Kopnąć w kostkę kadrowicza

20 Lis

O Red Box, Trójmiejskiej Lidze Piłkarskiej Szóstek słyszał chyba każdy, kto wie na czym polega spalony. Nic dziwnego, rozgrywki w Gdańsku odbywają się od jesieni 2007 roku i od początku cieszą się sporym zainteresowaniem.

Piłkarze toczą bój o prymat w ligach Red Boxa trzy razy w roku: jesienią i wiosną na powietrzu oraz zimą w hali. Rozgrywki mają charakter amatorski, jednakże formuła „open” zawodów sprawia, że na boiskach MOSIR-u, Politechniki oraz w Ergo Arenie można spotkać i zmierzyć się z paroma szerzej znanymi zawodnikami z piłki jedenastoosobowej. Kim?

Najbardziej znaną i utytułowaną w piłce jedenastoosobowej postacią gdańskiego Red Boxa jest wielokrotny reprezentant Polski, Radosław Michalski. Pamiętacie o meczach Legii i Widzewa, które w połowie lat 90. elektryzowały całą piłkarską Polskę? Michalski był jednym z ich głównych aktorów. Obecnie wychowanek Stoczniowca Gdańsk reprezentuje drużynę Skoku Rafineria, która gra w najwyższej redboxowej klasie rozgrywkowej – Ekstralidze. W SKOKU są też inni gracze z bogatą przeszłością ligową: Grzegorz Król, reprezentujący onegdaj m.in. Amikę Wronki, z którą pod koniec lat 90. trzykrotnie sięgnął po Puchar Polski i dwukrotnie po Superpuchar; Tomasz Borkowski – były zawodnik Lechii i Bałtyku Gdynia oraz Paweł Budziwojski, który piłkarskiego fachu uczył się w Polonii i Bałtyku, a potem grał w wielu zawodowych pomorskich klubach.

Mimo tak okazałego składu, Skok Rafineria w obecnej edycji walczy tylko o utrzymanie. Radosław Michalski: – Nie dysponujemy już tak mocnym składem jak chociażby przed rokiem, brakuje czasu na trening (Radosław Michalski od sierpnia 2012 pełni funkcję prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej – przyp. red.) i teraz na boisku spotykamy się tylko podczas meczów Red Boxa. Nie uniknęliśmy też kontuzji i, wbrew pozorom, nie pomagają nam szerzej znane nazwiska, ponieważ tylko zwiększają motywację wśród przeciwników. Trójmiejską Ligę Piłkarską Szóstek traktujemy jednak przede wszystkim jako pretekst do spotkania się w gronie przyjaciół i przyjemnego spędzenia wolnego czasu. W związku z czym, możliwość gry w najwyższej redboxowej lidze na wiosnę w pełni nas satysfakcjonuje.

Radosław Michalski
Radosław Michalski

 

Oprócz Michalskiego, na redboxowych arenach można było spotkać jeszcze dwóch innych reprezentantów Polski – Sławomira Wojciechowskiego, który zaliczył 4 występy w towarzyskich meczach reprezentacji w 1997 roku. Otarł się także o futbolowy kosmos jako piłkarz Bayernu Monachium. Ostatnim „redboxowym reprezentantem Polski” jest Rafał Kaczmarczyk, który dwa swoje występy w kadrze zanotował w roku 1996 i 1997. Kaczmarczyk poza tym reprezentował takie kluby jak Lechia Gdańsk, Stomil Olsztyn, Widzew Łódź i Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. Z tym ostatnim sięgnął po Puchar Polski w roku 2005.

W rozgrywkach brali też udział zawodnicy związani głównie z trójmiejskimi drużynami. W tym miejscu należy wymienić Romana Józefowicza, który w 1983 roku próbował powstrzymać Juventus z Bońkiem i Platinim na czele, w historycznym dla Lechii dwumeczu pierwszej rundy Pucharu Zdobywców Pucharów, obrońcę Polonii i Lechii Gdańsk, Jacka Paszulewicza, któremu pełen rozwój kariery udaremniły liczne kontuzje, a także Tomasza Untona, Macieja Kozaka, Sławomira Matuka i Macieja Kalkowskiego – wszyscy związani przez wiele lat z Lechią Gdańsk.

Jeżeli więc chcecie opowiadać dzieciom i wnukom, jak ograliście Wojciechowskiego z Bayernu , Michalskiego z Legii i innych, nie pozostaje nic innego jak odkurzyć korki, zwołać kumpli i spróbować szczęścia w kolejnych edycjach Red Box – Trójmiejskiej Lidze Piłkarskich Szóstek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.