JumpOFF Hipodrom

19 Paź

Sopocki Hipodrom tętni życiem, można tutaj przyjść na spacer, pooglądać treningi sportowców, a w weekend pokibicować na zawodach. Od października imprezy jeździeckie przeniosły się na halę. Za nami pierwsza eliminacja zawodów z cyklu JumpOFF Hipodrom, zaś kolejna już w ten weekend. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Jeździectwo ma w Polsce bardzo długą tradycję. W XVIII nasi jeźdźcy byli uznawani za najlepszych w Europie, sto lat później zaczęły powstawać pierwsze szkoły dla kadr kawalerii, zaś na początku XX wieku polski zawodnik, Adam Królikiewicz na koniu Picador zdobył brązowy medal w konkursie skoków przez przeszkody. Był to pierwszy w historii indywidualny medal olimpijski dla Polski.

Dziś, po wielu latach zapomnienia, obserwujemy odrodzenie tej tradycji i ogromny wzrost zainteresowania zarówno jeździectwem uprawianym rekreacyjnie, jak również sportami konnymi. Jak grzyby po deszczu wyrastają szkoły jazdy, coraz więcej jest także imprez sportowych, na których zawodnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności.

Również sopocki Hipodrom, którego historia sięga początku XIX wieku, od kilkunastu lat znowu tętni życiem, organizując latem wyścigi konne oraz największe w Polsce zawody międzynarodowe CSIO, zaś przez cały rok bardzo liczne zawody sportowe o randze ogólnokrajowej oraz regionalnej. Najbardziej popularne są zawody w skokach przez przeszkody.

Zawody w sezonie wiosenno-letnim rozgrywane są na świeżym powietrzu, zaś jesienią przenoszą się pod dach, do największej w Polsce krytej ujeżdżalni, oddanej do użytku w 2013 roku po rewitalizacji Hipodromu.

Na popularność skoków przez przeszkody w dużej mierze wpływają jasne i proste zasady tego sportu oraz duża dostępność miejsc, gdzie można trenować.

W skokach zawodnicy mają do pokonania parkur (plac konkursowy), a na nim przeszkody ustawione w określonej kolejności. Trudność zależy od wysokości przeszkód i kombinacji, w jakiej są ustawione. Podczas zawodów rozgrywane są konkursy o różnej trudności, tak, aby umożliwić starty nie tylko tym najlepszym zawodnikom, ale także osobom będącym na początku jeździeckiej kariery.

Konkursy, w zależności od wysokości przeszkód, oznacza się literami:
LL – wysokość przeszkód do 90 cm
L – wysokość przeszkód 100 cm
P – wysokość przeszkód 110 cm
N – wysokość przeszkód 120 cm
C – wysokość przeszkód 130 cm
CC – wysokość przeszkód 140 cm
CS – wysokość przeszkód 150 cm

Na początku października na Hali Pomarańczowej sopockiego Hipodromu rozegrana została pierwsza eliminacja w ramach tegorocznego JumpOFF Hipodrom. Jest to cykl zawodów w skokach przez przeszkody, który trwa od października do kwietnia. Wiosną, podczas finału zawodnicy, którzy przez cały sezon zbierają punkty, będą walczylio utrzymanie pozycji lub awans i odbiorą nagrody za starty w całym cyklu.

W pierwszej eliminacji wystartowało 80 zawodników, drugie zawody w ramach JumpOFF Hipodrom odbędą się w dniach 20-21 października, a weźmie w nich udział blisko 200 jeźdźców.

Zawody rozgrywane są w sposób ciągły – kolejne konkursy o różnej trudności odbywają się jeden po drugim, z krótkimi przerwami na zmianę ustawienia przeszkód i wyrównanie podłoża. A zatem przyjść pooglądać zawody można w każdej chwili. Po każdym konkursie następuje uroczysta dekoracja zwycięzców.

– Dla publiczności ogromną atrakcją jest możliwość zobaczenia z bliska koni i jeźdźców. Zupełnie inne emocje towarzyszą kibicowaniu, gdy ważący 500 kg koń galopuje tuż koło nas, pokonując kolejne przeszkody. Widzowie, którzypo raz pierwszy mają okazję zobaczyć zawody na żywo, zwracają uwagę, że jest to zupełnie inne przeżycie, niż oglądanie tego sportu w telewizji. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia Hipodromu w najbliższy weekend i przekonania się, co tkwi w jeździectwie, że tak wiele osób połknęło tego bakcyla – zachęcają organizatorzy.

JumpOFF Hipodrom II eliminacja
20–21 października, godz. 8.00-19.00
Hipodrom Sopot, Hala Pomarańczowa
WSTĘP BEZPŁATNY

Więcej informacji na stronie www.hipodrom.sopot.pl oraz na profilu Hipodromu na Facebooku: @SopotHipodrom. Godziny poszczególnych konkursów można znaleźć na stronie www.zawodykonne.com. Tam również można śledzić wyniki na żywo.

Foto: Materiały prasowe.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.