Jeździecki triathlon na zakończenie lata

3 Wrz

Wrzesień to czas, kiedy na terenie zabytkowego ośrodka jeździeckiego Hipodrom Sopot czuć już atmosferę nadchodzącej jesieni. Ogromny, liczący blisko czterdzieści hektarów teren zamienia się w arenę zmagań w ramach Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego.

WKKW, zwany też jeździeckim triathlonem, to najbardziej uniwersalnych sprawdzian wytrzymałości i umiejętności jeźdźca i konia. Podczas trzech dni zawodów uczestnicy biorą udział w trzech różnych próbach – ujeżdżeniu, bieg terenowym z przeszkodami oraz skokach przez przeszkody.

Próba ujeżdżenia zawsze rozgrywana jest jako pierwsza. Na specjalnie placu (czworoboku) zawodnicy wykonują określone figury. Oceniane jest zachowanie konia, który powinien być spokojny i bez oznak stresu przechodzić do kolejnych zadanych rodzajów chodu i figur. Oceny dokonuje kilku sędziów, których stanowiska usytuowane są w kilku miejscach przy czworoboku. Umożliwia to ocenę każdego rodzaju ruchu z jak najlepszej perspektywy. Za każdy ruch zawodnik otrzymuje ocenę w skali od 1 do 10, zaś za błędy naliczane są punkty karne.

Próba terenowa polega na pokonaniu trasy z przeszkodami – krosu. Długość trasy, liczba przeszkód oraz tempo pokonywania trasy różnią się skalą trudności. Na trasie zawodnicy mają do pokonania zarówno przeszkody stałe, takie jak kłody, stoły, po których koń musi przebiec, ale też przeszkody wodne, do których wbiegając, bądź z nich wybiegając koń musi przeskoczyć kolejne przeszkody stałe. Próba ta ma na celu sprawdzenie wytrzymałości konia oraz jeźdźca. Jest też najbardziej widowiskowa dla publiczności, która zajmuje miejsce przy wybranych przeszkodach i obserwuje kolejne pokonujące je pary.

Trzecią próbą w WKKW jest próba skoków przez przeszkody. Jest ona podobna do zwykłych konkursów dyscypliny skoków. Ma na celu pokazanie dobrego przygotowania konia do pokonywania przeszkód na parkurze. Skoki przez przeszkody wymagają precyzji, ale też szybkości. Punkty zdobywa się za czyste przejazdy (bez zrzutek) w wyznaczonym czasie. Punkty karne naliczane są za zrzutki, przekroczenie normy czasu oraz błędy.

W ramach wrześniowych zawodów rozgrywane będą konkursy międzynarodowe oraz krajowe. Spodziewany jest udział ponad stu zawodników z Polski (między innymi medaliści Mistrzostw Polski) i z całego świata.

HIPODROM SOPOT 7–9 września, godz. 9:00–16:00. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
Wejście na zawody bramą od ul. Polnej.

Fot.tyt.: WKKW/wiosna/materiały prasowe.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.