Górą i doliną

28 Mar

Biegi górskie w Gdyni? Dlaczego nie! Mimo, że to nadmorskie miasto, dzięki bliskości wzgórz morenowych można tu urządzać wyścigi o prawdziwie górskim profilu. Pierwsze zawody z cyklu Grand Prix w Biegach Górskich Gdynia 2017 już za nami. Teraz przyszedł czas na drugi bieg. Jego start zaplanowano na 1 kwietnia. Uwaga – impreza kierowana jest do wszystkich grup wiekowych.

Nie trzeba jechać do Zakopanego, żeby poczuć smak zawodów biegowych w iście górskich warunkach. Uczestnicy biegu głównego w ramach gdyńskiego Grand Prix w Biegach Górskich na swojej ponad 10-kilometrowej trasie będą mieli do pokonania przewyższenia sięgające 400 metrów! Trasa biegów, które odbywają się w lasach Pustek Cisowskich już od czterech lat, jest trudna i wymagająca. Ale, jak mówią zgodnym głosem organizatorzy i uczestnicy, jej przebiegnięcie daje bardzo dużo satysfakcji.

Jacek Kowalczyk ze stowarzyszenia Aktywni, organizującej imprezę, tłumaczy: – Zawody odbywają się w biegu pętlowym – uczestnicy mają więc do wyboru przebiegnięcie tylko jednej pętli (o długości 5,25 km), lub dwóch, czyli pełnego dystansu, wynoszącego 10,5 km. Taki układ daje szansę kibicom na łatwiejsze obserwowanie zawodników i zagrzewanie ich do biegu. A trzeba przyznać, że momentami bywa dość widowiskowo – dodaje.

Bieg główny na obu dystansach wystartuje 1 kwietnia o godz. 11.30. Zawody odbywają się stylem anglosaskim. Oznacza to, że na trasie znajdują się podbiegi i zbiegi, a start i meta usytuowane są w tym samym miejscu – przy Szkole Podstawowej nr 16 na Pustkach Cisowskich (ul. Chabrowa 43). Uczestnicy biegu głównego muszą mieć ukończone 16 lat. Klasyfikacja podzielona jest na żeńską, męską i Open, a także na cztery kategorie wiekowe (do 34 lat, do 49 lat, do 64 lat i powyżej 65 lat).

Zapisy internetowe trwają do 28 marca do godziny 23.59 na stronie: biegigorskiegdynia.pl/zgloszenia. Zgłoszenia będą możliwe również w dniu imprezy w biurze zawodów.

Bieg jest dość ciężki, ale wziąć w nim może udział praktycznie każdy – zapewnia Jacek Kowalczyk. – Można biec, truchtać, maszerować, w przypadku gorszej kondycji podejść pod wzniesienia. Na pewno wszyscy zmieszczą się w limicie czasu, a na mecie czekamy na każdego zawodnika.

Przy Grand Prix w Biegach Górskich odbywa się także cykl startów dla dzieci i młodzieży o ,,Puchar Pustka i Cisa” w pięciu kategoriach wiekowych. Dystans różni się w zależności od wieku i wynosi od 500 do 1500 metrów. Dla najlepszych, oczywiście, nagrody, medale i puchary. Rywalizacja rozpocznie się o godz. 9.20 (maluchy do lat 5), a ostatni bieg wystartuje o 10.40 (dzieci w wieku 13-16 lat). Zapisy odbywać się będą w dniu imprezy (opłata startowa wynosi 5 zł).

Podczas pierwszych tegorocznych zawodów w ramach Grand Prix, które odbyły się 4 marca, padł kolejny rekord frekwencji w biegu głównym. Wystartowało w nim 535 zawodników i ponad setka dzieci i młodzieży. Daty kolejnych edycji to 13 maja i 24 czerwca. Aby zostać sklasyfikowany w całym cyklu Grand Prix, zawodnik musi ukończyć przynajmniej 3 biegi na jednym dystansie.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.