Gdynia gospodarzem ceremonii losowania grup Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019

20 Paź

W maju i czerwcu przyszłego roku oczy piłkarskiego świata będą zwrócone na Polskę, która zorganizuje finały piłkarskich mistrzostw świata do lat 20. Pierwszym akordem młodzieżowego mundialu będzie ceremonia losowania fazy grupowej. Zaszczyt jej przeprowadzenia przypadł Gdyni! Final Draw odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

Zaledwie dwa lata po Mistrzostwach Europy UEFA EURO U-21 Polska 2017, w Trójmieście ponownie rozbłysną gwiazdy – na murawę Stadionu Miejskiego wybiegną najlepsi młodzi piłkarze świata. Gdynia, obok Tychów, Bielsko-Białej, Łodzi, Lublina i Bydgoszczy, będzie jednym z Miast-Gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019.

Ogloszenie final draw w Gdyni 18.10.2018/fot. P. Dobrowolska

Współorganizacja imprezy takiej rangi to wielki zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność. Doskonale pamiętam, jak roku temu w Gdyni emocjonowaliśmy się rywalizacją najlepszych młodych piłkarzy Starego Kontynentu, a kibice mogli podziwiać w akcji takich graczy jak choćby Marco Asensio. Wówczas całe miasto żyło futbolem, a klimat piłkarskiego święta unosił się w powietrzu. Jestem przekonany, że tak samo będzie podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, których już nie możemy się doczekać – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i Pełnomocnik Prezydenta ds. projektów strategicznych.

Mistrzostwa świata do lat 20 nazywane są „fabryką talentów”. Świadczą o tym nie tylko słowa, ale również liczby. Jak dotąd blisko 700 piłkarzy, którzy wystąpili w tym turnieju, jako dorośli zawodnicy zagrali na mundialu. W tym gronie znaleźli się tacy wirtuozi futbolu jak: Diego Maradona, Lionel Messi czy Sergio Aguero.

Do tej pory udział w imprezie zapewniły sobie reprezentacje: Tahiti, Nowej Zelandii, Włoch, Portugalii, Ukrainy, Francji oraz Norwegii. Pewni występu, jako gospodarze, są również Polacy. Stawkę 24 finalistów uzupełnią przedstawiciele Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej, których poznamy w późniejszym terminie.

Preludium turnieju stanowić będzie Final Draw, którego gospodarzem będzie Gdynia. Uroczystość zaplanowano na 24 lutego 2019 roku.

Cieszymy się, że ceremonia losowania odbędzie się w Gdynia Arenie – przyznaje Marek Doliński, dyrektor turnieju Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019. – Czeka nas wielkie wydarzenie i już teraz trwają odpowiednie przygotowania, po to by 24 lutego wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Oczywiście arena zostanie odpowiednio zaaranżowana i dopasowana na potrzeby samej ceremonii. Mamy wciąż kilka miesięcy, więc oczywiście nie możemy jeszcze potwierdzić osobistości, które wezmą udział w wydarzeniu, niemniej jednak spodziewamy się najważniejszych osób ze strony FIFA, PZPN oraz władz Miast Gospodarzy; nie zabraknie również legend światowego i polskiego futbolu. Ponadto w samej ceremonii będą uczestniczyć także m.in. trenerzy oraz przedstawiciele wszystkich 24 drużyn, które wystąpią w przyszłorocznym mundialu – dodaje dyrektor turnieju.

Gdynia Arena, w której odbędzie się ceremonia losowania, to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jej wielofunkcyjny charakter pozwala nie tylko na organizację zawodów sportowych, ale także innych imprez takich jak: koncerty, widowiska, konferencje biznesowe, wystawy czy targi. Gdynia Arena jest obiektem wchodzącym w skład Gdyńskiego Centrum Sportu, do którego należy również m.in. Stadion Miejski, na którym swoje mecze bardzo chętnie rozgrywają polskie drużyny narodowe.

We wtorek, właśnie w Gdyni, reprezentacja Polski do lat 21 przedłużyła swoje szanse na awans do mistrzostw Europy, które za rok odbędą się we Włoszech i San Marino. Wszystko dzięki efektownemu zwycięstwu 3:0 nad Gruzją. W piątek podopieczni Czesława Michniewicza poznają rywali, z którymi przyjdzie im się zmierzyć w barażowym dwumeczu.

Ich młodsi koledzy, prowadzeni przez trenera Jacka Magierę, zapewne odliczają już dni do rozpoczęcia Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, które są wielkim przedsięwzięciem organizacyjnym.

Z tego względu Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił platformę rekrutacyjną na wolontariat podczas mundialu. Do zespołu może dołączyć każdy, kto w dniu rozpoczęcia szkoleń, tj. 1 marca 2019 roku będzie miał ukończone 18 lat.

Wszelkie podsumowania wydarzeń sportowych pokazują, że to właśnie wolontariusze cieszą się największym zaufaniem uczestników. To u nich kibice najczęściej szukają pomocy, a ich otwarta postawa, życzliwość, zaangażowanie i uśmiech, jakim obdarzają wszystkich wokół, wznoszą każdą imprezę na wyższy poziom. Zawsze bardzo się cieszymy, gdy czujemy, że wolontariusze są integralną częścią naszych projektów – mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Dołącz do ekipy tworzącej to wielki wydarzenie! Do końca rekrutacji zostało już niewiele czasu. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy pod adresem: www.wolontariatpzpn.laczynaspilka.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.