Gdańskie Lwy Żeglarstwa wracają!

18 Gru

Miasto Gdańsk postanowiło wrócić do inicjatywy zainicjowanej w 2018 roku i ogłosiło wręczenie wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020 na dzień 23.12.2020 o godzinie 12.00. Ze względu na obecną sytuację – ceremonia zostanie zrealizowana w formie transmisji on-line.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa – to wyróżnienie Miasta Gdańska dla żeglarzy i organizacji reprezentujących Miasto Gdańsk. Ponad 1000 letnia historia Miasta Gdańsk jest nieodłącznie związana z Morzem Bałtyckim i żeglowaniem po nim. Tak samo dziś żeglarstwo sportowe i rekreacyjne ma swoje miejsce w grodzie nad Motławą. Stąd potrzeba doceniania wyróżniających się indywidualności oraz najlepszych i najciekawszych inicjatyw żeglarskich.

Tę inicjatywę wyróżnia fakt, iż pomimo, że inicjatywa jest ufundowana przez Miasto, w roli kapituły występują gdańskie kluby żeglarskie, które najpierw zgłosiły swoje nominacje, a w chwili obecnej głosują nad nimi.

Wpłynęły następujące nominacje:

Kategoria Gdański Żeglarz/Żeglarka Roku
Kinga Łoboda (KS AZS AWFiS Gdańsk) – otrzymała razem z Olą Melzacką nominację do reprezentowania naszego kraju podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w wymagającej klasie 49er FX. Zajęła 1m. podczas Mistrzostw Polski oraz 7 miejsce podczas Mistrzostw Europy – więcej o niej www.team100.pl/sport/zeglarstwo/beneficjenci/kinga-loboda.

Krzysztof Małecki (YCG) – na co dzień startuje w match racingu na arenie polskiej oraz międzynarodowej najczęściej jako załogant, gdzie w zespole Łukasz Wosińskiego wywalczyli Mistrzostwo Polski 2020. Natomiast jako sternik startował w tym roku w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej, gdzie po zaciętych bojach zdobył tytuł Wicemistrza Polski i awans do Sailing Champions League 2021. Więcej: hrmracing.org/zespol/imie-nazwisko/.

Marcin Styborski (SŻ KU AZS PG) – Zawodnik klasy Omega Sport. Po raz drugi z rzędu poprowadził swoją załogę do zdobycia tytułu Mistrza Polski oraz do zdobycia Pucharu Polski w tej klasie (zwyciężając 3 z 4 imprez pucharowych). Mimo że nie obronił tytułu Akademickiego Mistrza Polski w żeglarstwie, to punktował dla Politechniki Gdańskiej przyczyniając się do zwycięstwa drużyny w tych zawodach. Indywidualnie brązowy medalista, drugi w kat. uczelni technicznych. Więcej: pg.edu.pl/web/07ae4cca3f_marcin.styborski.

Kategoria Nadzieja Gdańskiego Żeglarstwa
Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk) – juniorka startująca w klasie Optimist. W sezonie 2020 zapewniła sobie 3 miejsce w rankingu grupy A klasy Optimist (1 z dziewcząt). Za największy sukces sezonu trzeba uznać tytuł brązowej medalistki Mistrzostw Europy w klasie Optimist. W tym sezonie zaczęła również trenować w klasie 420. Więcej: zeglarski.info/artykuly/ewa-lewandowska-brazowa-medalistka-mistrzostw-europy-optimistow/.

Michał Polak (GKŻ) – w tym sezonie zajął 3 miejsce w Mistrzostwach Świata latającego windsurfingu Formuła Foil Silvaplana 2020. Więcej: www.nasimistrzowie.pl/profil/michal-polak-i322.

Kategoria Organizacja lub Wydarzenie Roku
Gdański Klub Żeglarski – klub zakończył z dużym sukcesem sezon zdobywając 196 pkt w rywalizacji dzieci i młodzieży co dało 3 miejsce w klasyfikacji wszystkich klubów żeglarskich w Polsce. gkz.gda.pl/

Regaty Bitwa o Gotland – trudna impreza żeglarstwa morskiego solo. Regaty na trasie Gdańska – Gotland z bazą w Marinie Przełom. Świetny zespół lądowy, routing pogodowy, tracking online. Duże emocje, wspaniała obstawa medialna, zadowolenie kibiców i zawodników bitwaogotland.pl/.

Regaty LOTOS Nord CUP Gdańsk – rok 2020 to 15 edycja tych regat. W bardzo trudnym okresie, bo tuż po rozluźnieniu restrykcji udało się zorganizować najliczniej obsadzone regaty w Polsce w sezonie 2020 www.nordcup.pl.

Mistrzostwa Europy klasy Laser – wspaniałe regaty zorganizowane w trakcie pandemii przez Polski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Klasy Laser przy współpracy NCŻ i COSA AZS. Wysoka ranga regat, świetne zawodniczki i zawodnicy, historyczny medal brązowy Agaty Barwińskiej. zeglarski.info/artykuly/me-w-klasie-laser-agata-barwinska-z-brazem-i-srebro-filipa-ciszkiewicza/.

Organizatorem wydarzenia na zlecenie Miasta Gdańsk jest Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku. Transmisja ogłoszenia wyników nastąpi na social media COSA AZS oraz innych gdańskich organizacji żeglarskich.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.