Zanim wybierzemy się na wakacje, warto jest zbadać swoje potrzeby. Najgorszą możliwą ewentualnością jest scenariusz, w którym wykupujemy wakacje i spędzamy najgorszy tydzień naszego życia. Dlatego zanim zaczniemy planować wakacje, warto jest zrobić porządny research, jakie rodzaje turystyki będą idealną opcją dla nas. Sprawdź, który odpoczynek będzie idealny dla ciebie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakiego podziału turystyki używamy
- czym się charakteryzuje każdy rodzaj turystyki
Co to jest turystyka? – definicja
Przez turystykę rozumiemy formę wypoczynku, która jest związana z elementami sportu i poznawaniem różnych miejsc. Słowo turystyka pochodzi od francuskiego tour, które oznacza wycieczkę, czyli podróż kończącą się w miejscu, z którego nastąpił wyjazd. W literaturze pojęcie to pojawiło się pierwszy raz w XIX wieku, kiedy opisywani byli młodzi, bogaci Anglicy, którzy odbywali regularnie podróże do Francji lub do Włoch. Byli oni nazywani turystami. Na szczęście, turystyka nie wygląda już w taki sposób i mogą sobie na nią pozwalać nie tylko zamożni.
Turystyce nie tylko zwiększyła się od tego czasu popularność, ale także jej wpływ na świat. Obecnie wiele krajów traktuje ją jako gałąź gospodarki, która przynosi wiele benefitów. Dla ludzi jest ona najczęściej formą aktywnego wypoczynku. Nie musi tak być. To jakie rodzaje turystyki wyróżniamy, może pokazać nam, że nie ma jednej właściwej formy wypoczynku.
Rodzaje turystyki – jakie wyróżniamy?
Istnieje kilka aspektów, według których możemy podzielić turystykę na rodzaje. Pierwszym najprostszym zróżnicowaniem jest podział turystyki ze względu na cel podróży. Mamy wtedy do czynienia z turystyką zagraniczną i krajową.
Bardziej dokładny podział turystyki to ten, który uwzględnia aktywność ruchową turystów oraz ich stosunek do środowiska. W takim wypadku widzimy więcej rodzajów turystyki.
Turystyka masowa
Przejawia się ona wyjazdami na imprezy masowe, festiwale, targi. Do tej kategorii zalicza się także wczasy wypoczynkowe, zwiedzanie miast oraz wycieczki do miejsc kultu religijnego.
Turystyka poznawcza
Jej celem jest poznanie odwiedzanych miejsc. Możemy wyróżnić jej podkategorie, które mówią, czego turyści chcą się dowiedzieć o danym miejscu. Stąd istnieje turystyka przyrodowa, kulturowa, kulinarna, etniczna czy miejska.
Alternatywne rodzaje turystyki
Innymi słowami ekoturystyka i turystyka wiejska. Jest to proekologiczny sposób spędzania czasu który wiąże się z odpowiedzialnością ekologiczną i zrównoważonym podejściem do środowiska. Najczęściej przejawia się w formie spędzania wakacji w agroturystykach.
Mieszkańcy dużych miast wybierając ten rodzaj turystyki mają szansę poznać życie na wsi oraz etapy produkcji rolnej
Aktywne rodzaje turystyki
Aktywne wczasy to wyjazdy, których celem jest podejmowanie rekreacyjnej działalności sportowej w plenerze. Turyści, którzy wybierają ten rodzaj wakacji, uprawiają sporty zimowe, sporty wodne, strzelectwo, jeździectwo lub jazdę na rowerze. Często spotykane w tej kategorii są również gry plenerowe lub paintball.
Turystyka kwalifikowana
Ten rodzaj turystyki charakteryzuje się wyjazdami turystów na obozy stałe i wędrowne. Jest to forma turystyki, która jest skierowana do osób o określonej wiedzy i umiejętnościach. Wymaga przygotowania psychofizycznego, a jej celem jest doskonalenie swojej kondycji i sprawności. To nie tylko piesze wędrówki, ale także jeździectwo konne, turystyka rowerowa, kajakowa i motorowa.