„Zmysły w akcji” – interaktywna wystawa

27 Mar

Nauka najlepiej wychodzi przez doświadczanie, a otaczający nas świat nie miałby szansy zostać poznanym, gdyby nie nasze zmysły. Jak bardzo wpływają one na postrzeganie rzeczywistości i jak tak naprawdę działają, będzie można przekonać się podczas interaktywnej wystawy „Zmysły w akcji”, która do 6 kwietnia czeka na dzieci i dorosłych w Galerii Bałtyckiej. Wstęp jest bezpłatny, a odwiedzający mogą korzystać z ponad 30 stanowisk doświadczalnych.

Co to są zmysły? To zdolność do odbierania bodźców zewnętrznych. Bez nich nie bylibyśmyw stanie niczego zobaczyć, usłyszeć ani poczuć. Człowiek posiada 5 zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Ale jak tak naprawdę one działają? I czy to, co zobaczymy, usłyszymy i poczujemy zawsze jest „prawdziwe”?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można znaleźć podczas niesamowitej interaktywnej wystawy „Zmysły w akcji”. W centrum rozstawionych zostało ponad 30 stanowisk doświadczalnych. Każde z nich dostarcza nowych przeżyć i odpowiedzi na pytania, jakie mechanizmy kierują nami w codziennych sytuacjach.

Z pozoru funkcjonowanie zmysłów wydaje się proste i zrozumiałe. Teoretycznie każdy przecież wie, jak działają oczy, uszy czy węch. Skoro coś widzę lub słyszę, to znaczy, że tak jest. Tymczasem rzeczywistość często wygląda inaczej, niż nam się wydaje, czy mówiąc precyzyjniej jak podpowiadają nam nasze zmysły – mówi Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej. – Interaktywna wystawa, która potrwa w naszym centrum przez najbliższe dwa tygodnie pozwala na zabawę zmysłami, ich testowanie, odkrywanie i przede wszystkim doświadczanie.

Na stanowiskach czekających na dzieci i dorosłych będzie można m.in. pobalansować na dysku rów-nowagi, przejść przez ścieżkę sensoryczną, robić piruety, tworzyć figury z piasku za pomocą talerzy Chladniego, a nawet wejść do linowej dżungli. Niektóre z zadań są na tyle skomplikowane, że wymagają współdziałania kilku osób.

Interaktywna wystawa „Zmysły w akcji” jest dostępna w Galerii Bałtyckiej do 6 kwietnia w godzinach funkcjonowania centrum. Korzystanie ze stanowisk doświadczalnych jest bezpłatne.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.