Zgłosiłeś już drzewo na pomnik przyrody? A Pan Marcin zgłosił trzy!

20 Maj

Od 27 kwietnia można zgłosić magistratowi cenne i warte ochrony drzewa, które miasto mogłoby otoczyć opieką i uratować – drzewa będącego pomnikiem przyrody nie można wyciąć!

Mieszkańcy zgłaszają od tego czasu do gdańskiego magistratu drzewa, które – po weryfikacji przez Wydział Środowiska i uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku – przedłożone zostaną Radzie Miasta, która może ustanowić je pomnikami przyrody. W ten sposób można znacząco zwiększyć liczbę chronionych drzew, którym nie groziłaby wycinka, a które wzbogacałyby ekosystem zieleni naszego miasta. Po ustanowieniu drzewa pomnikiem, to miasto wykonuje zabiegi konserwatorskie i przeprowadza prace pielęgnacyjne – opiekuje się danym drzewem.

Do 19 maja mieszkańcy zgłosili 16 propozycji, w tym aż 3 drzewa zgłosił Pan Marcin Szymański! Kim jest Pan Marcin? O tym więcej tutaj.

Przypomnijmy, że drzewa zgłaszamy przez formularz na stronie internetowej:
www.gdansk.pl/pomnikprzyrody. Zgłoszenia może dokonać każdy – zarówno osoba fizyczna, szkoła, przedsiębiorca, stowarzyszenie, organizacja ekologiczna, parafia czy urząd.


Więcej o inicjatywie i procedurze weryfikacji:
http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Zglos-drzewo-na-pomnik-przyrody-ratujmy-drzewa-dla-przyszlych-pokolen,a,76446

Obecnie na terenie administracyjnym Gdańska mamy 161 pomników przyrody, wśród których są: 121 pojedyncze drzewa różnych gatunków, 1 aleja drzew (Aleja Lipowa); 28 grup drzew; 9 głazów narzutowych oraz 2 pomniki powierzchniowe.

Fot.tyt.: Maciej Szymański/fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.