Zabierz mnie ze sobą

23 Kwi

Jeśli zaproponujesz komuś miejsce swoim samochodzie, zyskasz towarzysza podróży. Dla niego będzie to możliwość tańszego przejazdu, a w atmosferze pojawi się 630 000 ton dwutlenku węgla mniej.

Jedzie ktoś z Gdańska? Szukam 2 wolnych miejsc w samochodzie – pisze Klaudia na jednym z portali muzycznych. Carpooling, czyli wspólne przejazdy, to w Polsce inicjatywa popularna od wielu lat, głównie na forach internetowych oraz w grupach dyskusyjnych. Żeby ułatwić wspólne podróże, w Polsce i na świecie powstaje coraz więcej portali, dzięki którym kierowca może znaleźć pasażera, a podróżnik – miejsce w samochodzie.

Ekopodróżnik nie jedzie sam
Umawianie się na podróż to przede wszystkim sposób na uniknięcie konieczności długiego podróżowania pociągami. Wspólne przejazdy to też mniejsze koszty i dobry, ekologiczny nawyk. Ward’s Automotive Group informuje, że na świecie jest obecnie miliard samochodów. W 78 procentach pojazdów znajduje się tylko kierowca. Czas to zmienić.

Mam dla Ciebie wolne miejsce
W Polsce istnieje kilka serwisów, które pomagają skojarzyć pasażera z szukanym przez niego przejazdem. Warto zajrzeć na stronę jazdazagrosze.pl, która oprócz wyszukiwania połączeń pozwala także obliczyć orientacyjny koszt podróży, oraz na jedziemyrazem.pl, gdzie znajdziemy najwięcej ofert związanych z codziennym dojazdem do pracy. Przydatny jest także carpooling.pl. Serwis ma dziś prawie 3 miliony 700 tysięcy osób oraz średnio 600 tysięcy dostępnych przejazdów dziennie. Dzięki wspólnym przejazdom udało im się ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ponad 600 tysięcy ton.

Gdańsk-Wrocław, godzina 11
Publikowanie i szukanie ofert jest proste i bezpłatne. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie i wybrać odpowiednią trasę. Na carpooling.pl bardziej wymagający podróżni mogą przy wyszukiwaniu wybrać, czy chcą jechać z osobą palącą czy niepalącą i w jakim przedziale wiekowym. Jest to pomocne szczególnie w przypadku długiej wspólnej podróży. W serwisie można także zaznaczyć opcję „kobiety dla kobiet”. Ułatwienie dla pasażera stanowi też możliwość obserwowania przejazdów na konkretnej linii. Jeśli w danej chwili nie uda nam się znaleźć odpowiedniego połączenia, możemy zostawić zapytanie i otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach na skrzynkę email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.