Wykład jasny pełny. Wszystkie tajemnice piwa w CN EXPERYMENT

10 Lip

14 lipca wszystko będzie jasne, wiedza będzie pełna. Lipcowe spotkanie z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych w Centrum Nauki EXPERYMENT poświęcone zostanie pewnemu napojowi, który pija się od neolitu. Ale my do piwa, bo o nim mowa, podejdziemy od strony naukowej – jak to zwykle w EXPERYMENCIE. 

Patrząc na uginające się w sklepach od wielu gatunków i marek piw półki trudno uwierzyć, że napój ten towarzyszy ludzkości od kilkunastu tysięcy lat. Oczywiście sam trunek zmieniał się i ewoluował razem z cywilizacją, ale przetrwał i w dalszym ciągu cieszy się powodzeniem. W naszej rzeczywistości jest powszechny, ale jednocześnie nie wiemy o nim zbyt wiele. Dlaczego piwa różnią się od siebie smakiem i zapachem? Czy każde z nich powstaje w ten sam sposób? Czy piwo może się zepsuć? Czy telewizyjne reklamy, zapewniające nas o absolutnej naturalności trunku, aby nie naginają rzeczywistości?

Wszystkiego tego i więcej można będzie dowiedzieć się podczas spotkania „Wykład jasny pełny”, który odbędzie się 14 lipca w gdyńskim Centrum Nauki EXPERYMENT w ramach cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych.

„Wykład jasny pełny” wygłosi Anna Wobalis, laborantka Bio Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w którym zajmuje się m.in. opracowywaniem i wdrażaniem analiz chemicznych, w tym analiz piwa wykonywanych na zlecenie jego producentów, jednocześnie jedna z organizatorek i prelegentek na II Pomorskich Spotkaniach Piwowarów. Podczas wykładu Anna Wobalis opowie o historii powstania najważniejszych rodzajów piwa – górnej, dolnej i dzikiej fermentacji. Nie zabraknie kilku piwnych ciekawostek, dowiemy się także co groziło nieudolnym piwowarom z Babilonu oraz jak smakuje najmocniejsze piwo świata. Część wykładu będzie poświęcona aromatom – dowiemy się, o czym mogą świadczyć poszczególne zapachy wyczuwane w piwie.

Sam wykład to jednak nie wszystko. Podczas przygotowanych przez edukatorów Centrum Nauki EXPERYMENT „Warsztatów z pianką” piwo poddane zostanie różnym eksperymentom. W ich trakcie uczestnicy zbadają wspólnie jego parametry, sprawdzą od czego tak naprawdę zależy ilość pianki i jak ją zepsuć, a także poznają prostą metodę na zaimponowanie znajomym – uwarzenie sztucznego piwa w kilka minut! Z kolei Wojciech Piasecki i Michał Stańczak z gdyńskiego Browaru Port zaprezentują i omówią surowce, technologię i urządzenia wykorzystywane przy produkcji piwa w browarze. Na uczestników czekać będzie także naukowa degustacja, podczas której w praktyce będziemy mogli sprawdzić, czy faktycznie jesteśmy w stanie wyczuć różnice między poszczególnymi gatunkami i porównać składowe ich smaków i aromatów.

Uwaga! Wydarzenie przeznaczone jest wyłącznie dla osób pełnoletnich! 

SCIENCE CAFE dla dorosłych: Wykład jasny pełny
Niedziela, 14 lipca, godz. 16:00-19:00
Centrum Nauki EXPERYMENT
Al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.