Wyjątkowa wystawa „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć”

6 Sie

Od 4 sierpnia odwiedzający Jarmark Dominikański mogą obejrzeć wyjątkową wystawę. Jest ona częścią kampanii promocyjnej realizowanej w ramach programów spółki Copernicus PL pn. „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” oraz „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, które od 2018 roku zachęcają mieszkańców województwa pomorskiego do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych i kolonoskopowych.

Ekspozycja stanęła na ul. Szklary przy Parku Świętopełka i zachęca zwiedzających Jarmark do refleksji na temat profilaktyki nowotworowej. Autorką ilustracji jest znana trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLAla. Jej prace towarzyszą kampanii promocyjno-informacyjnej od początku. Każdego roku prezentowane były kolejne rysunki z serii, które w lekki i humorystyczny sposób uświadamiały potrzebę wykonania badań profilaktycznych. Zostały one zebrane i większość z nich można obejrzeć na tejże wystawie.

W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie zmieniała swoje miejsce. Można było ją zobaczyć w Bytowie, Starogardzie Gdańskim oraz Kościerzynie. Mieszkańcy Gdańska mogą ją oglądać przez najbliższe dwa tygodnie do 17 sierpnia.

Jarmark Dominikański jest jedną z największych imprez kulturalno-handlowych w Polsce. Na stałe wpisał się w letni scenariusz imprez w Gdańsku, dlatego bardzo nas cieszy, że organizatorzy wsparli nas w naszym przedsięwzięciu i znaleźli doskonałe miejsce dla naszej wystawy. Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania potrzebne są, nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś. Myśląc o bezpieczeństwie, opracowane zostały procedury, dzięki którym badania są bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego – wyjaśniają koordynatorzy projektów.

Kto może skorzystać z badania?
Do udziału w projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć– zrób cytologię!” zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30

Projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!”– dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50–65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40–65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25–65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.