Wspieramy seniorów w domach

17 Mar

W okresie pandemii szczególną opieką i uwagą otaczani są gdyńscy seniorzy. Kolosalne znaczenie ma dziś wsparcie osób samotnych, niesamodzielnych, których codzienne funkcjonowanie w dużym stopniu uzależnione jest od pomocy innych osób. To do nich właśnie docierają opiekunki świadczące usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania.

Gdyński standard usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania to efekt dialogu społecznego: osoby wymagające opieki, ale też świadczące usługi opiekuńcze podczas spotkań (w grupach i indywidualnych) określały, jaka powinna być w ich ocenie dobra usługa opiekuńcza.

Obecnie z takiej formy wsparcia w swoim miejscu zamieszkania korzysta 1499 osób starszych i z niepełnosprawnościami. Ponad 1200 z nich to osoby samotne, a duża część – niesamodzielne. Potrzebują pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych: dostarczenie zakupów, przygotowanie i spożywanie posiłków czy wykonywanie czynności higienicznych. Każdego dnia wspiera ich, łącznie przez 1217 godzin, ponad 350 opiekunów.

Dziś, gdy zmagamy się z pandemią, to zadanie szczególnie ważne i odpowiedzialne. Mimo zagrożenia chorobą opiekunki są u swoich podopiecznych codziennie i służą im niezbędnym wsparciem – obecnie w zakresie niezbędnym do zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych osób niesamodzielnych – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Bądźmy świadomi, że są wśród nas osoby, które w tym trudnym czasie wykonują tę cichą, ale jak ważną służbę bliźnim. To praca, której nie można wykonać zdalnie.

Michał Guć apeluje, by we wsparcie seniorów, nie tylko tych korzystających z usług opiekuńczych, zaangażował się każdy z nas.

Dziś kluczowe jest przede wszystkim dotarcie do każdego z nich z informacją o tym jak ważne jest, by nie wychodzili z domu. Zapukajmy do sąsiadów, upewnijmy się że znają te zalecenia, zaoferujmy zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa – namawia. – Seniorzy to grupa największego ryzyka zarażenia koronawirusem więc musimy robić wszystko, by zagwarantować im ochronę. Nasza codzienna, sąsiedzka solidarność to bardzo ważne uzupełnienie działań podejmowanych przez samorząd.

Jednakże, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i zarządzania kryzysowego ograniczone wszelkie działania mogące sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby. W związku z tym świadczenie usług opiekuńczych zostało ograniczone do tych osób samotnych, nie mogących liczyć na wsparcie rodziny w zakresie zaspokajania podstawowych, niezbędnych potrzeb życiowych.

Źródło: Informacja prasowa.

Od redakcji: Informacje o formach pomocy dla seniorów i osób, które wymagają wsparcia, znajdziecie na naszym fanpage’u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.