Weekend po gdyńsku

28 Lip

Ten weekend w Gdyni upłynie pod znakiem morza i wielkiej uczty. Dla kulinarnych koneserów i pożeraczy… książek. W gdyńskiej marinie zagoszczą wystawcy Targów „Wiatr i woda”, na Świętojańskiej odbędzie się impreza pod nazwą „Kulinarna Świętojańska”, a na Bulwarze Nadmorskim zaleje nas morze książek z okazji Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego.

PIĄTEK

Festiwal z morzem w tle
28 i 29 lipca w Muszli Koncertowej na placu Grunwaldzkim odbędzie się XXXII Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej. W piątek wystąpią: Marek Szurawski i Ryszard Muzaj oraz Atlantyda. W sobotę zagrają zespoły: Flash Creep, Klang i Cztery Refy. Usłyszycie więc zarówno tradycyjne pieśni morskie, jak i współczesne kompozycje związane z morzem i żeglowaniem.
Koncerty rozpoczną się w piątek o godz. 19.00 i w sobotę o godz. 18.00.
Wstęp wolny.

Nadciąga nadmorskie święto książek
Przed Wami Nadmorski Plener Czytelniczy, który odbędzie się w dniach 28-30 lipca na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Jak co roku, na miłośników książek będą czekać spotkaniami z pisarzami, książki z blisko 70 różnych wydawnictw w atrakcyjnych cenach. W programie znalazły się również zajęcia dla najmłodszych, koncerty i pokazy filmowe.

Na Nadmorski Plener Czytelniczy przyjadą do Gdyni m.in.: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek. Nad morzem pojawią się także nowi autorzy: Jacek Dehnel, Sylwia Zientek oraz Artur Domosławski. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników kryminału. Rozmowy z pisarzami będą się odbywały na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim, a także w Muzeum Miasta Gdyni i Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Na gdyńskim bulwarze pojawi się 70 wydawnictw. Jak zawsze przy okazji takich wydarzeń, będzie szansa na zakupy w promocyjnych cenach. Zainteresowani Nagrodą Literacką Gdynia mogą odwiedzić plenerową księgarnię z publikacjami dotychczasowych laureatów Nagrody, a także tegorocznych nominowanych. Plener to bogata oferta książek dla dzieci i młodzieży przygotowana przez ponad 30 wydawnictw, spotkania z autorami, morskie warsztaty plastyczne z Piotrem Karskim, rodzinne czytanie bajek, warsztaty z Michałem Zawadką oraz niespodzianki przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni.

Filmową atrakcją Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego będzie sobotni pokaz filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (godz. 17.00) oraz spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim i aktorką Magdą Zawadzką (godz. 19.00) w Gdyńskim Centrum Filmowym, 29 lipca. Czas na 6. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym umilać będzie muzyka bluesowa w wykonaniu zespołu Big Jack. Od piątku do niedzieli, zawsze o godzinie 18.00
Godziny otwarcia: w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00. 

Targi Wiatr i woda
W gdyńskiej marinie trwają targi „Wiatr i woda”, których celem jest promocja żeglarstwa i sportów wodnych.W ramach wydarzenia odbędą się m.in. pokazy ratownictwa na wodzie oraz regaty jachtów sterowanych radiem. W sobotę i niedzielę na stoisku Polskiego Związku Żeglarskiego odbywać się będą bezpłatne warsztaty edukacji żeglarskiej Polsailing. Na rodziców i dzieci czekać będzie wykwalifikowana kadra instruktorska gotowa do prowadzenia animacji żeglarskich na brzegu i na wodzie, na łódkach klasy Optimist i przy odpowiednim zabezpieczeniu.

Bilety: 5/10/18 zł (ulgowy/normalny/rodzinny).

SOBOTA
Joga na plaży
W wakacje Centrum Joga i Pilates zaprasza na wspólną praktykę jogi i pilatesu w soboty do 26.08 w godz. 8.30-9.30, na plażę przy Polance Redłowskiej. Zajęcia są bezpłatne. Prowadzić je będą Małgorzata Stanisławska (joga) i Beata Oganowska (pilates).

Kulinarna Świętojańska po raz drugi
Kulinarna Świętojańska to festiwal w duchu „street food”. 29 lipca podczas wydarzenia na ul. Świętojańskiej wystawią się lokale i restauracje z ulicy Świętojańskiej i ze Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, nie zabraknie też stoisk z lokalnymi produktami. W trakcie wydarzenia odbędą się pokazy gotowania na żywo w wykonaniu gdyńskich szefów kuchni oraz pokaz w wykonaniu baristy. Ponownie reaktywowany zostanie „Bieg kelnerów” – jedyny w swoim rodzaju wyścig, który odbywał się w Gdyni w latach 30. XX wieku. Bieg odbędzie się w dwóch edycjach profesjonalnej i amatorskiej. Wydarzenie odbędzie się 29 lipca w godz. 12.00-18.00, na odcinku ul. Świętojańskiej pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury oraz Wybickiego. Uwaga. W związku z organizacją imprezy 29 lipca w godz. 9.00-20.00 wyłączona zostanie z ruchu ul. Świętojańska (na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do ul. Wybickiego). Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz o podporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy kierujących ruchem.

Wakacje z modernizmem
22 lipca o godz. 14.00 odbędzie się kolejny z cyklu bezpłatnych spacerów Gdyńskiego Szlaku Modernizmu trasami obejmującymi głównie obszar Śródmieścia Gdyni oraz Wzgórza Świętego Maksymiliana. Spacery prowadzą doświadczeni, certyfikowani przewodnicy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Uczestnicy spacerów otrzymają darmowe mapki tras oraz Archi Quiz edukacyjny do wypełnienia w czasie spacerów, w tym z sekcją poświęconą „detalom” gdyńskiej architektury. Wypełnienie co najmniej dwóch różnych quizów będzie premiowane pamiątką Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Spacery odbywają się w każdą sobotę wakacji o tej samej porze, startując z Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30). 

Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi.
Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia.

Bądź bezpieczny w Gdyni – Moto Safety Day
29 lipca w godz. 11.00-21.00 na Molo Południowym odbędzie Moto Safety Day. Impreza promuje kulturę motoryzacyjną, ekologiczne rozwiązania w motoryzacji oraz przypomina o zasadach bezpieczeństwa i partnerstwa na drodze. To także okazja do spotkań z ekspertami motoryzacji, sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz nauczenia się zasad udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto w programie m.in. jazdy testowe pojazdami elektrycznymi, specjalna strefa doładowania dla użytkowników pojazdów ekologicznych, strefa motocyklistów, ratownictwa drogowego i wodnego, symulatory jazdy, alkogogle, testy tempa reakcji, kąciki zabaw dla najmłodszych, liczne konkursy z nagrodami oraz występy muzyczne. Nie zabraknie także pokazów ratownictwa z wykorzystaniem psów, pokazów Adventure Team oraz nauki udzielania pierwszej pomocy. O godz. 19.00 odbędzie się koncert Tomasza Dolskiego – finalisty programu „Must be the music”.

Spacery z przewodnikiem Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni
„Wakacje Morskie Gdyni” to otwarte zaproszenie do spędzania letniego wypoczynku w słonecznej, nadmorskiej Gdyni. Spacery startują w każdą letnią sobotę do 19 sierpnia o godz. 10.00 spod Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).

W trakcie spacerów uczestnicy dowiedzą się o wielu ciekawostkach historyczno-morskich, w tym usłyszą opowieści o polskich transatlantykach, legendarnych kapitanach, okrętach oraz wyprawach żeglarskich. Wydarzenie jest przyjazne rodzinom. Spacery będą prowadzone przez doświadczonych przewodników PTTK o. Morski Gdynia, a także ze wsparciem eksperta morskiego Aleksandra Goska.

Kino na tarasie
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 29 lipca o godz. 22.00 wszystkich miłośników kina, i nie tylko, na pokazy filmów niemych z muzyką na żywo na tarasie Muzeum. Wystarczy przyjść, usiąść wygonie pod rozgwieżdżonym niebem, by przenieść się w magiczny świat filmu. „Mocny człowiek” to film psychologiczny z 1929 roku. Film powstał na podstawie książki Stanisława Przybyszewskiego, opowiada o początkującym dziennikarzu marzącym o karierze pisarskiej. Jest to ostatni film niemy w historii kinematografii polskiej.
Wstęp wolny.

NIEDZIELA
Koncert na Kamiennej Górze
Centrum Kultury zaprasza 30 lipca o godz. 16.00 na Kamienną Górę na koncert z cyklu „Muzyka Promenadowa”. Wystąpią Kent Sangster’s Obsessions Octet w składzie: Kent Sangster (saksofony, lider), Joanna Ciapka-Sangster (skrzypce), Clayton Leung (skrzypce), Barry Leung (altówka), Ronda Metszies (wiolonczela), Chris Andrew (fortepian), John Taylor (kontrabas), Jamie Cooper (perkusja). Wstęp wolny.

Rodzinne czytanki nad morzem
30 lipca o godz. 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej odbędą się spotkania z literaturą dziecięcą połączone z warsztatami teatralnymi. Fragmenty książek przeczytają aktorzy i przyjaciele teatru.
Wstęp wolny.

Fot.tyt.: Michał Puszczewicz

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.