Waszymi Oczami Poznajemy Świat

29 Wrz

1 października w Centrum Handlowym Osowa odbędzie się wydarzenie propagujące sport wśród osób niewidomych i słabowidzących w ramach ogólnopolskiego projektu „Waszymi Oczami Poznajemy Świat”.

Celem wydarzenia jest promocja turystyki rowerowej i kolarstwa tandemowego wśród osób niewidomych oraz wśród tych, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie jako wolontariusze. Podczas eventu zaprezentowana zostanie jazda tandemem z osobą niewidomą – każda chętna osoba będzie mogła sprawdzić się w roli przewodnika, zajmując miejsce z przodu lub w roli osoby niewidomej, zakładając specjalne gogle i siadając z tyłu.

Jest to bardzo ciekawe, niecodzienne doświadczenie –osoba, która siada z tyłu, musi całkowicie zaufać swojemu przewodnikowi. W ten sposób wcielamy się w rolę osoby niewidomej – tłumaczy Zbigniew Matyszczak, organizator wydarzenia. – Podstawą do sprawnej jazdy w duecie jest nie tylko zaufanie – obydwie osoby muszą się doskonale zgrać, aby sprawnie wykonywać manewry na rowerze. Przewodnik bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za rower oraz partnera. Osoba siedząca z tyłu, nie mając możliwości hamowania oraz kręcenia kierownicą, musi dopasować się do stylu jazdy przewodnika.

Organizatorzy wydarzenia w trakcie spotkania zachęcać będą do udziału w przejeździe tandemem z Częstochowy na Hel, który odbędzie się w drugiej połowie października. Każdy, kto będzie chciał zostać przewodnikiem rowerowym, będzie mógł zarejestrować się na miejscu w ogólnopolskiej bazie przewodników, by wziąć udział w najbliższym rajdzie lub w innej tego typu imprezie, które odbywają się w miastach w całej Polsce.

Pierwsza akcja promująca projekt i prezentację techniki jazdy na tandemie odbyła się w lipcu w Częstochowie. Prowadził ją Dariusz Flak, złoty medalista Paraolimpiady w Pekinie, startujący na tandemie wspólnie z Andrzejem Zającem. Kolejne wydarzenia odbywać się będą w Łodzi, Katowicach, Bielsku-Białej, Warszawie, Włocławku czy Bełchatowie.

Cieszymy się, że mogliśmy wspomóc promocję tej ciekawej inicjatywy, która aktywizuje osoby niewidome. Będziemy także gorąco kibicować wszystkim tym, którzy wyruszą w rajd z Częstochowy na Hel – mówi Aleksandra Słowińska, Dyrektor Centrum Handlowego Osowa.

Wydarzenie już 1 października o godzinie 17:00. Więcej informacji na www.chosowa.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.