Sztuka nad Motławą

7 Kwi

Pod koniec kwietnia, przy ulicy Stara Stocznia w Gdańsku zostanie odsłonięta jedna z najbardziej oryginalnych trójmiejskich rzeźb. Ponad dwumetrowa, stalowa konstrukcja nawiązuje kształtem do kadłuba statku i wyjątkowej historii tej części miasta.

Autorem rzeźby i laureatem konkursu „Zderzenie” jest małopolski artysta, absolwent krakowskiej ASP – Damian Kucaba. Mieszkańcy Trójmiasta mogli już zobaczyć model projektu Kucaby jesienią zeszłego roku. Dzieło małopolskiego rzeźbiarza ujęło jury m.in. oryginalnym kształtem nawiązującym do kadłuba statku oraz doskonałym dopasowaniem do miejsca.

Inspiracją do powstania projektu rzeźby była głównie historia tego miejsca – tłumaczy Damian Kucaba. – Fakt, że na terenie dzisiejszej inwestycji Brabank w przeszłości naprawiano statki, stał się dla mnie motywem głównym przy tworzeniu formy. Obrałem sobie za cel stworzenie pracy, która bezpośrednio będzie odwoływać się do historii tego miejsca, stąd też kształt kadłuba statku wydawał mi się oczywisty.

Prace nad rzeźbą trwają już od kilku miesięcy i powoli dobiegają końca. Ze względu na bardzo zróżnicowany kształt projektu, jego realizacja została podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich polegał na przygotowaniu szkieletu, stabilnej konstrukcji, która utrzyma ponad dwumetrową metaliczną rzeźbę. Artysta krok po kroku, samodzielnie dopracowuje najmniejsze detale projektu.

Zacząłem od przygotowania konstrukcji z profili, żeby wszystko było stabilne i usztywnione – relacjonuje Damian Kucaba. Skomplikowana konstrukcja wypełni wnętrze rzeźby i nie będzie widoczna. Następnie na stelaż nakładałem kawałki blach giętych na gorąco. Tak powstała wewnętrzna część formy – dodaje.

Rzeźba w intrygujący sposób odpowiada na temat konkursu, czyli tytułowe „Zderzenie”. Jej charakterystyczny, oryginalny kształt oraz lokalizacja na brzegu rzeki, niedaleko gdańskiej starówki tworzą metaforę „zderzenia” nie tylko lądu z wodą, ale też historii z nowoczesnością.

Pofałdowana powierzchnia zewnętrznej strony rzeźby ma podkreślać ulotność wspomnień o dawnym przeznaczeniu terenu, jednocześnie kontrastując z jego współczesną architekturą, co było moją odpowiedzią na zadany temat konkursu czyli „zderzenie” – uzasadnia Damian Kucaba.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.