Szklane show w Centrum Hewelianum podczas Nocy Naukowców!

26 Wrz

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak powstają szklane przedmioty? Ile siły trzeba mieć w płucach żeby wydmuchać prostą szklankę? A może po prostu zawsze chcieliście spróbować grawerowania na szkle? Teraz będziecie mieć taką okazję – specjalnie dla Was na Noc Naukowców do Centrum Hewelianum przyjedzie huta szkła. Czas na „Glass show”!

Do Centrum Hewelianum przyjeżdża huta szkła! Nie cała oczywiście, ale jej mniejsza, mobilna wersja. W piecu o wielkości 120 na 120 cm rozpalone w 1300 stopniach Celsjuszach szkło będzie giętkie jak plastelina. Każdy, kto przyjdzie 30 września do Centrum Hewelianum na Noc Naukowców będzie miał okazję spróbować swoich sił w dmuchaniu szklanych przedmiotów i ich ozdabianiu.

Pokazy dmuchania szkła w piecu hutniczym, to tylko jedna z atrakcji, jaką przygotowaliśmy na Noc Naukowców w Centrum Hewelianum. Fenicjanie 3 tys. lat temu wymyślili przyrząd – piszczałkę hutniczą, którą do dziś wykorzystuje się w tym fachu. I taką waśnie będziemy posługiwać się podczas „Glass show” – zachęcają Organizatorzy.

Oprócz tego przygotowane będą warsztaty grawerowania szkła i wybijanie szklanych monet.

Warsztaty z grawerowania będą odbywały się co godzinę. Przygotowano cztery tury zajęć po ok. 45 minut każda. Każdorazowo może w nich uczestniczyć 20 osób. Obowiązują na nie darmowe bilety wstępu do zdobycia w dniu imprezy. Część z nich będzie można wygrać też w konkursie.

nn

Do tego Centrum Hewelianum zaprasza na wyjątkowy koncert, gdzie główne skrzypce zagra… szklany instrument. Nie zabraknie również quizów i zabaw podczas akcji-segregacji.

Ponadto wszystkie interaktywne wystawy Centrum Hewelianum będą otwarte przez cały czas trwania wydarzenia. Wstęp na nie w promocyjnej cenie – tylko za 5 zł!

Trochę historii o Nocy Naukowców
Pierwsze obchody Europejskiej Nocy Naukowców Centrum Hewelianum zorganizowało w 2009 r. Wtedy całe wydarzenie zdominowała fizyka i robotyka, a tłem była interaktywna wystawa „Energia, Niebo i Słońce”. Zainteresowanie, jakim cieszyła się pierwsza Noc Naukowców w Hewelianum spowodowała, że co roku gdańskie centrum nauki, podczas tej jednej nocy, stara się pokazać naukę z innej strony. W kolejnych edycjach imprezy dołączyły nowe dziedziny – astronomia, biologia, chemia czy historia. I tak w poprzednich latach można było wykonać zdjęcia przy pomocy teleskopu znajdującego się na Hawajach, brać udział w festiwalu gier planszowych, poławiać nietoperze czy też podziwiać show z udziałem boa tęczowego oraz pytona tygrysiego. W programie nie zabrakło również kuchni molekularnej czy kina 5D. Pomysłów na kolejne Noce Naukowców Centrum Hewelianum ma jeszcze całe mnóstwo.

Fot.tyt.: Formowanie szkła/CDS z Krosna.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.