Świętujemy 408 urodziny Jana Heweliusza!

24 Sty

Patron Hevelianum, wybitny gdański astronom, konstruktor, browarnik. 28 stycznia, jak co roku, obchodzimy urodziny Jana Heweliusza. Z tej okazji przygotowano liczne atrakcje i wydarzenia.

W najbliższą niedzielę, 27 stycznia w Hevelianum na wszystkich wielbicieli komiksu czekają Warsztaty Komiksowe. – Hevelianum wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną opowiedzą i zademonstrują jak stworzyć komiks i wspólnie z uczestnikami będą tworzyć własne opowieści rysunkowe. Hevelianum przygotowało także warsztaty astronomiczne podczas których przybliżymy postać naszego patrona Jana Heweliusza, zajrzymy do jego gabinetu oraz zbudujemy kometę. Zajęciom będzie towarzyszyła wystawa „Zodiak Jana Heweliusza” z rycinami gwiazdozbiorów z dzieła astronoma pt. „Firmamentum Sobiescianum” – informują organizatorzy. 

Urodzinom towarzyszy będzie także wznowienie i promocja komiksu pt. „Uczeń Heweliusza”. Komiks dostępny będzie w promocyjnej cenie 10 zł, do kupienia w recepcji Hevelianum. 
Start w samo południe.

Również tego dnia, o godz. 17.00 na skwerze Zieleniec Heweliusza przed Ratuszem Staromiejskim przy ul. Korzennej, Plama GAK upamiętni Heweliusza plenerowym występem teatralnym. Po przedstawieniu kwiaty w kościele św. Katarzyny złoży z-ca Prezydenta Piotr Kowalczuk, dyrektor Hevelianum Paweł Golak oraz przedstawiciele Plama GAK, a o 17.45 będzie można wysłuchać Epitafium dla śp. prezydenta Pawła Adamowicza, wykonane na Carillon w Kościele św. Katarzyny. Utwór powstał 14. stycznia pod wpływem tragicznych wiadomości. Kompozytorka, poznanianka, która jest zakochana w Gdańsku i jego carillonach, oparła motyw przewodni utworu o dźwięki a-d-a, stanowiące incipit nazwiska Prezydenta. Końcowe dźwięki utworu to z kolei g-d-a.

Na samym końcu symbolicznie dwa razy zagra dzwon Piotr i Paweł, którego fundatorami byli Piotr i Paweł Adamowicz. Utwór grany był przez carillonistów z całego świata w geście solidarności z mieszkańcami Gdańska i Polski.

PROGRAM URODZIN HEWELIUSZA

27 stycznia 2019 / niedziela

Uczeń Heweliusza
Adresaci / 2 grupy wiekowe: 9-12 lat, 13+
Godzina: 12:00
Miejsce: Wozownia / Hevelianum
Współorganizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Prowadzący
Wojciech Olszówka – rysownik komiksów, ilustrator, scenarzysta opowieści obrazkowych. Ściśle związany z Gdańską Pracownią Komiksową przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.
Bogdan Ruksztełło-Kowalewski – animator kultury komiksowej, rysownik, pomysłodawca i wieloletni kierownik Pracowni Komiksowej, organizator Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK oraz organizator polskiej edycji maratonu komiksowego „24-Hour Comics Day”.

Gwiezdny ogród
warsztaty astronomiczne + wystawa
Adresaci: 4+
Godzina: 14:00
Miejsce: Wozownia / Hevelianum

Zodiak Jana Heweliusza
wystawa towarzysząca warsztatom
Miejsce: Wozownia
Wystawa rycin gwiazdozbiorów z dzieła Jana Heweliusza, pt. „Firmamentum Sobiescianum”.

Widowisko plenerowe
Adresaci: bez ograniczeń wiekowych
Godzina: 17:00
Miejsce: Zieleniec przy pomniku Jana Heweliusza
Organizator: Miasto Gdańsk, Plama GAK

Epitafium dla Pana Prezydenta Pawła Adamowicza
Carillon w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku
Godzina: 17:45
Organizator: Miasto Gdańsk, Plama GAK
Wykonawca: Monika Kaźmierczak
Kompozytor: Katarzyny Kwiecień-Długosz

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.