Święto centrów i muzeów nauki. SPiN Day 2017

9 Lis

Centrum Hewelianum już po raz drugi przyłącza się do akcji SPIN Day organizowanej w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki. W tym roku, w piątek 10 listopada do wspólnego świętowania przyłączy się kilkadziesiąt instytucji zrzeszonych w SPIN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka).

Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln. osób. Tak duża frekwencja pokazuje, że poznawanie praw nauki przez samodzielne eksperymentowanie jest atrakcyjne i potrzebne. Działalność centrów to jednak nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy. To zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów.

Oczywiście, poszczególne instytucje często różnią się od siebie. Mają inny program, odbiorców, charakter działań. UNESCO dostrzegło rosnącą rolę centrów nauki oraz związek ich działalności z celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Powołanie Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki świadczy o tym, że środowisko to jest doceniane w skali światowej.
Polskie centra nauki, choć istnieją o wiele krócej, bardzo szybko się rozwijają i świadomie wpisują w światowy nurt. W 2013 r. w Polsce powstało Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Instytucje wchodzące w jego skład dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, biorą udział w debacie publicznej. Promują naukę i wzbogacają środowisko edukacji.

W Gdańsku Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki można świętować
w Centrum Hewelianum. Przygotowano na tę okazję darmowe warsztaty „Powietrze kontra próżnia”. Zajęcia przeznaczone są dla klas IV – VI szkół podstawowych.

Kontakt: Joanna Bieganowska e-mail: j.bieganowska@gmail.com.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.