Światłocienie na Westerplatte

5 Wrz

6 i 7 września na Westerplatte odbędzie się druga edycja widowiska Światłocienie. Na terenie półwyspu zobaczymy siedem instalacji przygotowanych przez artystów z Trójmiasta oraz Warszawy. Weekendowe narracje audiowizualne będzie można zobaczyć bezpłatnie po zmroku od godziny 20:00 do 23:00. Udział w festiwalu ułatwią zwiększone kursy autobusów na teren półwyspu.

Westerplatte po raz drugi stanie się miejscem artystycznych form wyrazu: animacji, mappingu 3D i instalacji multimedialnych. Głównym tematem tegorocznej edycji będzie refleksja nad miejscem pamięci, jego funkcjonowaniem w pamięci zbiorowej i tym, jakie przesłanie niesie skrawek ziemi, na którym rozpoczął się najstraszniejszy konflikt XX wieku. Konflikt, który odcisnął swoje piętno na świadomości zbiorowej wielu społeczeństw – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

7 instalacji. Kilkudziesięciu artystów

Goście wydarzenia będą mogli poznać efekt pracy kilkudziesięciu osób: wybitnych polskich reżyserów, grafików, scenografów, animatorów i kompozytorów, którzy za pomocą uniwersalnego języka sztuki odniosą się do dziedzictwa Westerplatte, w tym obrony we wrześniu 1939 r., a także powojennej historii półwyspu.

Opowieść o Westerplatte nie skończy się na II wojnie światowej. Opowiemy także o powojennych przebudowach i wykorzystywaniu półwyspu jako wizytówki PRL’owskich władz. Artyści postawią także pytania o genezę zła, wojen i nienawiści – mówi Mateusz Jasik, kurator przedsięwzięcia.

Trzy nowe opowieści

Instalacje będą prezentowane w łącznie w siedmiu miejscach. Na tegoroczną edycję festiwalu artyści przygotowali instalacje Brama, 3 kolory oraz Listy z Westerplatte. Ponownie będą wykorzystane multimedia Willkommen, Bad News, Respiracja oraz Nadzieja. Podobnie jak w ubiegłym roku zostanie podświetlony Cmentarzyk Obrońców Westerplatte.

Od początku wznowienia prac nad Światłocieniami przyświecał nam cel, żeby przybliżyć ich treść osobom, które nie brały działu w ubiegłorocznym widowisku. Ponownie pokażemy cztery instalacje multimedialne z 2018 r. Przygotowaliśmy także opisy autorskie w językach: polskim, angielskim i ukraińskim oraz spacery pod kierunkiem przewodników – dodaje Mateusz Jasik.

Ubiegłoroczna edycja spektaklu Światłocienie została wyróżniona w konkursach: Pomorska Nagroda Muzealna za 2018 oraz Free Time Festiwal. Wydarzenie jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Miasto Gdańsk.

Jak dotrzeć na Światłocienie?

Ruch kołowy na terenie Westerplatte obsługują dwa płatne parkingi. W związku z organizacją festiwalu i spodziewanymi utrudnianiami w ruchu zostaną zwiększone częstotliwości kursowania autobusów.

Co 15 minut, począwszy od 20:00, spod namiotu przy Wartowni nr 1 będzie można zwiedzić instalacje z przewodnikami. Zaleca się przyjazd do godz. 22:00. Odwiedzenie wszystkich instalacji zajmie ok. 60 minut.

Westerplatte. Światłocienie II

Spacery z przewodnikiem co 15 minut (dostępne w językach polskim i ukraińskim)

Kiedy: 6-7 września 2019, godz. 20.00-23.00

Gdzie: Westerplatte

Bilety: udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Jak dotrzeć na Westerplatte?

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych na półwyspie Westerplatte, zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. Szczegółowy rozkład jazdy ze zwiększoną częstotliwością linii 106 i 138 znajduje się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku (www.ztm.gda.pl).

Instalacje

Listy z Westerplatte – Agnieszka Piasecka

Nadzieja – Robert Turło oraz Jarosław Pudlis, Michał Garnowski, Mateusz Kozłowski, Adam Przybysz

Bad news – Maciej Salamon

Brama  Maciej Salamon

Respiracja – Maciej Szupica, muzyka Szymon Weiss, animacja Krzysztof Głażewski

Willkommen – Marek Frankowski, Szymon Kołodziejczyk, Grzegorz Łapiński

3 kolory – Marek Frankowski, Szymon Kołodziejczyk, Grzegorz Łapiński

Realizacja projektu

Kurator: Mateusz Jasik

Współpraca: Anna Jankowska

Zespół: Andrzej Gierszewski, Andrzej Hoja, Grzegorz Jedlicki, Emilia Markiewicz, Janusz Marszalec

Organizatorzy

Muzeum Gdańska, Miasto Gdańsk.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.