Stres

25 Paź

Stres towarzyszy nam na co dzień przez co pogarsza komfort naszego życia. Jeśli trwa krótko mobilizuje do działania, gorzej gdy utrzymuje się zbyt długo. Prowadzi do zbyt wielu nieprawidłowości w naszym organizmie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bagatelizujemy tak ważny temat.

Jeden z naukowców po diagnozie – zawał wywołany przepracowaniem – stwierdził: “nie miałem pojęcia, że jestem zestresowany”. Ile jest takich przypadków wokół nas? Nie tak dawno jedna z koleżanek w pracy zemdlała. Stres spowodował to, że organizm zbuntował się. Długie zwolnienie dla poprawy zdrowia poskutkowało kolejnym zwolnieniem, zwolnieniem z pracy. Kolejny przypadek, bardzo dobry pracownik, osiągający ponadprzeciętne wyniki, wysokie prowizje składa wypowiedzenie. Oficjalny powód zmiana pracy – lepsze warunki. Prawdziwy powód to dbałość o własne zdrowie. Rezygnacja z tego co było toksyczne – presja, relacje z szefem, rezygnacja z brania leków uspokajających przed pójściem do pracy, uwolnienie się od permanentnego stresu.

Zawał to nie jedyna konsekwencja oddziaływania stresu. Wymienię chociażby: przyspieszone tętno, podniesione ciśnienie krwi, zaburzenia snu czy np. napięcie mięśni, spadek odporności organizmu, zwiększenie zachorowania na niektóre nowotwory, choroby układu pokarmowego, problemy z kręgosłupem, bóle głowy, migreny, zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Przez stres pojawiają się też zaburzenia psychiczne stany lękowe, depresje, rozchwianie emocjonalne, autoagresję, liczne fobie, napady paniki, bezsenność.

Długa jest powyższa lista… Coraz więcej ludzi bagatelizuje znaczenie chronicznego napięcia, stresu, przemęczenia…

Jak mówią badania TNS OBOP aż 85% Polaków odczuwa codziennie stres i niepokój. Tylko 15% umie sobie z nim radzić. Według badań Extended DISC Polska, polscy pracownicy są najbardziej zestresowani na świecie. Główne przyczyny stresu w pracy to: szybkie tempo pracy, ciągła rywalizacja z współpracownikami, obawa o zwolnienia.

Dość częstym sposobem na pokonanie stresu jest sięganie po używki i tu błędne koło się zamyka…

Jak możesz zmniejszyć stres:

  • Work life balance
  • Efektywnie zarządzaj czasem pracy
  • Wierz w siebie!
  • Grunt to dobre nastawienie 🙂
  • Sport i dieta. Inwestuj w zdrowie mózgu. Jedzenie tego, co odżywia organizm, ma decydujące znaczenie w okresie stresu. Białko wspiera przekazywanie silnych impulsów nerwowych w mózgu i jest ważnym paliwem w procesie zdrowienia i optymalizowania pracy mózgu.

Umieść w widocznym miejscu napis: „Otaczaj szczególną troską mózg”. To Twoje pierwsze zadanie na liście gdy pracujesz nad stresem.

Źródłem młodości jest Twój mózg! Dbasz o mózg to dodajesz lat do swojego życia…

Więcej na stronie Care & Coach

Źródło fot.tyt.: flickr.com/GuliaBartra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.