SPOKO, czyli Społeczny Kosz

15 Lip

SPOKO, czyli Społeczny Kosz. Pierwsza na Pomorzu inicjatywa, która łączy NGO i biznes. Stworzona została nie dla zysku, lecz aby wspierać rozwój organizacji pozarządowych. Produktem, który ma to zapewnić jest pudełko. Jednak jest ono niezwykłe, bo można w nim znaleźć: jakość, historię i zaangażowanie społeczne.

Inicjatorem tego projektu jest Fundacja Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności HELISA, a jego pomysłodawcą Tomasz Smorgowicz. Społeczny Kosz ma łączyć możliwości produkcyjne organizacji pozarządowych (NGO) oraz potrzeby biznesu. Operatorem projektu został doświadczony podmiot 102 Group z Gdyni, przy wsparciu Pracownia Mamy Wenę. Ambasadorem Projektu jest Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki.

Produktem, który ma zapewnić zaspokojenie celu inicjatywy są zestawy prezentowe. Mają one być alternatywą dla tradycyjnych koszy prezentowych, które możemy kupić w sklepach. Zawierają regionalne produkty spożywcze, ale też przedmioty codziennego użytku np. konfitury, ekologiczną biżuterię, kawę i ozdoby. Dostępne są 3 kategorie zestawów, które różnią się ceną: niebieski (100 zł) czarny (200 zł) i czerwony (300 zł). Pudełka nie różnią się wielkością, a zawartością. Firma kupując je dla pracowników pokazuje, że angażuje się w rozwijanie regionu. Początek sprzedaży zestawów prezentowych przypada na 1 września 2019 roku, jednak już można składać na nie zamówienia.

Żeby wspierać SPOKO swoimi produkatami, trzeba spełniać pewne kryteria. Dostawca musi być zaangażowany społecznie, czyli być organizacją pozarządową, ale też regionalną. Jednym z najważniejszych czynników jest jakość wytwarzanych przez dostawców produktów i obsługi – zapewnianie ciągłości dostaw, terminowość oraz powtarzalność produktu. Istotne jest, aby produkty były jak najbardziej ekologiczne.


Po trwającej pół roku weryfikacji udało się wybrać 13 dostawców, którzy wspierają akcję swoimi produkatami. Oczywiście ta grupa ma się stale powiększać, a należą do niej firmy z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. HELISA liczy na to, że projekt stanie się kiedyś inicjatywą ogólnopolską, która trafi do każdego województwa czy regionu.

Aktualnie do inicjatywy należą:
Fundacja Sprawni Inaczej, Przystanek Alaska, Stacja Mikrostyk, Się Kręci, Kacze Bagno, Spółdzielnia Socjalna Negocjator, CieKAWA, Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Fundacja Schronisko dla Roślin, Browar Spółdzielczy, Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap, Teodoryk Wioska Mydlarska, Kraina Skrwy – Manufaktura Zdrowia.


Inicjatywa nie wspiera tylko swoich dostawców, ale także inne firmy. Pozwala na to fundusz, do którego trafiają pieniądze uzyskane po odliczeniu kosztów projektu. Każdy przedsiębiorca społeczny może złożyć wniosek o przyznanie wsparcia. Komisja przeanalizuje zgłoszenia i raz do roku wybierze zwycięzcę. Otrzyma on wsparcie, które ma zapewnić rozwój firmy. Może liczyć np. na zakup nowych maszyn, zaprojektowanie opakowań, sfinansowanie pobytu na targach tematycznych, ale też pomoc i wsparcie ekspertów.

Autor: Marta Owsianik.

Fot. Materiały organizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.