Seniorze, zostań w domu!

31 Mar

Jeśli jesteś osobą starszą, to znaczy że jesteś w grupie najbardziej narażonej na infekcje. W związku z ogłoszeniem WHO pandemii koronawirusa przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór zaleceń, które pozwolą zminimalizować zagrożenie.

Seniorze:

Nie wychodź z domu bez wyraźnej przyczyny,

Wszystkie sprawy urzędowe możesz załatwić drogą elektroniczną. Jeśli nie masz dostępu do internetu, poproś kogoś z rodziny. Jeśli nie są to sprawy pilne, załatw je w późniejszym terminie. W razie wątpliwości skontaktuj się z miejską infolinią – Gdyńskie Centrum Kontaktu 626-26-26,

Zakupy czy wyjście z psem powierz komuś z rodziny. Jeśli jesteś samotny, poproś sąsiada,

Unikaj kontaktu z dziećmi i młodzieżą, którzy mogą przechodzić koronawirusa bezobjawowo, jednocześnie zarażając innych,

Unikaj kontaktu z osobami, które są w trakcie kwarantanny lub które w ciągu ostatnich 14 dni wróciły z jednego z krajów, w którym występuje koronawirus – np. Chin, Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Korei Południowej,

Nie dotykaj klamek, przycisków w windach, powierzchni ogólnodostępnych. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie,

Chcąc uchronić się przed koronawirusem zadbaj o podstawy higieny, takie jak częste mycie rąk. Wirus znajdujący się na dłoniach ginie podczas ich dokładnego mycia. Należy używać wody z mydłem, a jeżeli nie mamy do nich dostępu – płynów lub żeli na bazie alkoholu (min. 60%),

Jeśli zaobserwujesz u siebie występowanie, któregoś z objawów, tj. kaszlu, trudności w oddychaniu, gorączki czy ogólnego osłabienia, bezzwłocznie powiadom telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni (ul. Starowiejska 50). Numer telefonu 58 620-17-98 lub 58 620-57-44. Telefon alarmowy do Sanepidu w Gdyni 605-462-480.

Szanowni Państwo, Gdynianie

W naszym mieście żyje kilkadziesiąt tysięcy seniorów. Wiemy, z doświadczeń innych krajów, że jako grupa społeczna, są oni osobami najbardziej podatnymi na zarażenie koronowirusem. Wiemy też, że w przypadku zarażenia konsekwencje mogą być bardzo poważne. Dlatego musimy maksymalnie chronić ich przed tym niebezpieczeństwem. W Gdyni zamknięte zostały czasowo wszystkie kluby seniora, uniwersytet III wieku, placówki dziennego pobytu dla osób starszych, zaś w placówkach całodobowych wprowadzony został zakaz odwiedzin.

Większość seniorów przebywa w domach i jest to dla nich miejsce najbezpieczniejsze. W miarę możliwości powinni unikać wychodzenia na zewnątrz lub minimalizować liczbę takich wyjść. W przypadku osób najbardziej potrzebujących gdyński samorząd zapewnia usługi opiekuńcze i wsparcie pracowników socjalnych. Nie jesteśmy jednak w stanie pomóc kilkudziesięciu tysiącom osób w załatwianiu nawet najpilniejszych spraw – zakupach spożywczych, kupnie leków. Dlatego zwracam się do Państwa z apelem: zastanówcie się, czy w waszej klatce schodowej, na waszej ulicy, mieszka osoba starsza, która potrzebuje pomocy. Idąc na zakupy, zaoferujcie pomoc. Okażmy solidarność z naszymi sąsiadami. Dziś może mieć ona dla nich kluczowe znaczenie. Jednocześnie ostrzegam seniorów przed ryzykiem oszustw. Musi to być pomoc sąsiedzka – nie dawajcie pieniędzy na zakupy osobom, których nie znacie.

Informuję że osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji i nie mogą liczyć na pomoc rodziny, ani sąsiadów, powinny zgłaszać potrzebę wsparcia telefonicznie pod numer telefonu właściwego Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 1 – tel. 58 627 20 00
Obsługuje dzielnice: Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo, Dąbrowa, Karwiny, Wielki Kack, Wiczlino, Mały Kack, Orłowo.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 2 – tel. 58 625 17 49
Obsługuje dzielnice: Oksywie, Babie Doły, Pogórze, Obłuże.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3 – tel. 58 663 20 20
Obsługuje dzielnice: Cisowa, Chylonia, Pustki Cisowskie, Demptowo, Leszczynki, Grabówek.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 4 – tel. 58 620 24 00
Obsługuje dzielnice: Śródmieście, Kamienna Góra, Działki Leśne, Witomino – Radiostacja, Witomino – Leśniczówka, Chwarzno – Wiczlino.

Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni

Michał Guć
Wiceprezydent Gdyni

Źródło: Informacja prasowa.

Przekażcie, prosimy, tę  informację swoim Bliskim, swoim Znajomym Seniorom. Zadbajmy o Ich bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.