SCIENCE CAFE. Wirus dezinformacji

18 Sie

Czy wirusy giną w cieple, czy nie ma to znaczenia? Czy mamy się przed nimi bronić, czy lepiej się uodpornić? Czy maseczki pomagają, czy nie? Temat wirusów z wiadomych powodów od miesięcy króluje we wszystkich mediach, ale do odbiorców docierają często sprzeczne lub niedokładne informacje. Przychodzimy na pomoc i oddzielamy fakty od mitów, naukową prawdę od fake newsów – podczas sierpniowego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE o wirusach opowie dr Łukasz Rąbalski, naukowiec, który jako pierwszy uzyskał i opublikował sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, izolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta.

Wirusy w ostatnich miesiącach stały się prawdopodobnie najczęstszym tematem rozmów na całym świecie. To sprawiło, że wszędzie pojawiały się kolejne teksty, posty i infografiki na ich temat. A to oczywiście wiązało się z całą masą fake newsów, niedopowiedzeń i niesprawdzonych informacji, które błyskawicznie roznosiły się po sieci w sposób, a jakże, wirusowy. Czas zebrać tę całą wiedzę i przesiać ją przez potężne sito naukowych faktów, aby pozostawić wyłącznie sprawdzone i rzetelne wiadomości. To właśnie uczynimy w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni 23 sierpnia podczas SCIENCE CAFE, na którym dezinformacją na temat wirusów zajmie się doktor Łukasz Rąbalski.
W czasie wykładu poznacie również całą prawdę o wirusach, dowiecie się, czym się od siebie różnią, a także dlaczego niektóre z nich są „sprytniejsze” i szybciej mutują od innych. Rąbalski opowie także, jak skutecznie bronić się przed wirusami i jak wielką rolę w tej walce odgrywają szczepionki.

Prowadzący: Łukasz Rąbalski – adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od początku swojej kariery naukowej zainteresowany wirusami, diagnostyką molekularną i przeciwdziałaniu chorobom wirusowym. Jako pierwszy uzyskał i opublikował sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, izolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta.

SCIENCE CAFE. Wirus dezinformacji
niedziela, 23 sierpnia 2020, godz. 16:00
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

Bilety: bit.ly/scwirusy

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.