Samochód w upale jak piekarnik

23 Lip

Z jednej strony słońce, upał, miejskie imprezy, czas sprzyjający wyjazdom, plażowaniu i towarzyskim spotkaniom. Jednym słowem – lato w pełni. Z drugiej odwodnienie, przegrzanie, udar słoneczny, a nawet uduszenie. Do tego może doprowadzić pozostawienie psa w rozgrzanym samochodzie. Niestety, mimo wielu apeli, wciąż takie sytuacje mają miejsce. Grozi za to kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

W stojącym na słońcu szczelnie zamkniętym samochodzie już po 20 minutach temperatura wzrasta do 50 stopni Celsjusza, a po 40 do 60 stopni. Dokładnie tylu ile potrzeba, aby ugotować jajko na miękko. Jest to też temperatura niebezpieczna dla baterii w laptopie czy telefonie, mogąca wywołać nawet wybuch. Większość osób zdaje sobie z tego sprawę i stara się chronić swoje narzędzia pracy przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jest w stanie nawet przewidzieć konsekwencje, jak brak kontaktu ze światem wirtualnym, brak możliwości komunikacji czy niepotrzebny wydatek na nowy sprzęt. Skąd więc brak wyobraźni i refleksji w takich samych sytuacjach w stosunku do swoich czworonożnych przyjaciół? Trudno znaleźć logiczną odpowiedź na to pytanie.

Straż Miejska w Gdyni apeluje do mieszkańców o nie pozostawianie psów oraz innych gatunków zwierząt w samochodach podczas upałów. Wysokie temperatury w pojazdach, które mogą dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza, stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie. Prawie każdego dnia Straż Miejska w Gdyni otrzymuje zgłoszenia na ten temat. Na szczęście żadne zwierzę nie ucierpiało do tej pory – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.

I dodaje:

Nie każdy wie, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, a dokładnie art. 35 ust.1a można za taki czyn zostać ukaranym. W rozumieniu przepisów „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działania warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu” jest traktowane jako znęcanie i grozi za to kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Natomiast art. 1 ustawy o ochronie zwierząt mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Niestety, zwłaszcza w okresie letnim wielu właścicieli zwierząt o tym zapomina.

Auto stojące na pełnym słońcu nagrzewa się błyskawicznie, zupełnie jak puszka. Nawet przy stosunkowo chłodnej pogodzie słońce może nagrzać wnętrze samochodu do temperatury zagrażającej życiu. Uchylenie okna nie jest żadną alternatywą, gdyż wymiana powietrza, gdy samochód stoi, odbywa się bardzo wolno, więc nie wpływa znacząco na obniżenie temperatury wewnątrz auta. Dodatkowo pies pozostawiony z uchylonym oknem, chcąc odetchnąć świeżym powietrzem, będzie wkładał mordkę w wąską szczelinę zupełnie odcinając dopływ powietrza do samochodu. Co zrobić i jak pomóc pozostawionemu w rozgrzanym samochodzie zwierzęciu? Czy można wybić szybę, aby ratować życie i zdrowie czworonoga?

W sytuacji, gdy właściciel zostawił psa, tylko po to by wziąć karteczkę z parkometru, wybicie szyby może być działaniem pochopnym. Najlepiej upewnić się, czy w pobliżu samochodu nie ma jego właściciela. Jednak to jak szybko wzrasta temperatura w nasłonecznionym samochodzie, sprawia że czas reakcji ma ogromne znaczenie. W dobie smartfonów, warto udokumentować zdarzenie i swoje działanie. Zrobić zdjęcie sytuacji przed wybiciem szyby i po wybiciu, a także poprosić kogoś, aby poczekał z nami na pojawienie się Policji, którą oczywiście należy powiadomić o sytuacji, swoich zamiarach i działaniach – mówi Michał Gostkowski, prawnik od wielu lat współpracujący z OTOZ Animals.

I dodaje:

Mamy tu do czynienia z dwiema wartościami. Są to: cudze mienie, jakim jest samochód – podlega on ochronie prawnej, a wybicie szyby jest zniszczeniem tego mienia i życie zwierzęcia. Jest to klasyczny przykład stanu wyższej konieczności opisywanego w przepisach kodeksu karnego oraz kodeksu cywilnego. Oba te kodeksy mówią, że osoba, która poświęciła dobro, które ma oczywiście niższą wartość wobec dobra ratowanego, nie odpowiada za zniszczenie mienia.

Czas i rozeznanie w sytuacji ma ogromne znaczenie. Jednak nie warto działać tylko i wyłącznie na własną rękę. Zawsze należy zawiadomić odpowiednie służby. Bezpłatny numer do Straży Miejskiej: 986. Numer SMS dla niesłyszacych: 601-997-112.

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka … ale czy człowiek naprawdę zasługuje na tą przyjaźń? Mentalność ludzi się zmienia, zmienia się także stosunek do zwierząt domowych. W miastach powstają specjalne wybiegi dla psów, coraz więcej restauracji, kawiarni, galerii handlowych, sklepów czy urzędów staje się przyjaznych czworonogom, umożliwiając im wejście w swoje przestrzenie, nie tylko w upalne dni. Warto więc zamiast pozostawienia psa w samochodzie, zdecydować się na zabranie go do miejsca, gdzie będzie mile widziany. W przeciwnym razie dajmy się naszym psiakom wyspać w chłodnym domu.

Więcej informacji o miejscach przyjaznych psom TUTAJ.

Fot.tyt.: Samochód śmiertelną pułapką // fot. Straż Miejska w Gdyni.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.