Są w życiu takie chwile…

6 Gru

Są w życiu takie chwile, które w pamięci zostają. I choć czas przemija, one nie mijają. Są też osoby, które raz poznane, nigdy nie będą zapomniane…

Ten wierszyk prosty, prozaiczny i uroczy towarzyszy mi od szkoły podstawowej. O ile sięgnę pamięcią w czasy kolonii i obozów i zajrzę do pudełka na strychu, ono tam jest zawsze. Zawsze przychodzi mi do głowy kiedy stoi obok mnie osoba mi bliska, którą znam od dłuższego czasu i w myślach powtarzam go wówczas jak mantrę.

Zdarza się, że go przemycę w książce lub na serwetce dla kogoś aby przekazać informację o wartościach, jakie nas połączyły. To nie jest wyróżnienie to podziękowanie za to, że mam przyjemność przebywać, rozmawiać, być, trwać wśród tych osób. Nie ma ich wiele…można policzyć na dwóch rękach takie osoby, licząc czasy dzieciństwa i wczesną dorosłość.

Otwieram stare listy, pamiętniki, karty, życzenia i uśmiecham się…. Widzę tam ludzi, którzy powędrowali własnymi ścieżkami i odnaleźli swój świat w innym niż ja dzisiaj. Ale nadal się uśmiecham…Widzę rozmaite emocje i różne czasy. Widzę też siebie i moje działania 🙂 czasami są ciekawe…dobrze mieć do siebie dystans. Z większością tych osób nie mam już kontaktu i zapewne nie poznałabym ich dzisiaj i nie wiem kim są jednak kiedyś zadecydowałam, żeby wręczyć im podziękowanie za towarzystwo, więc ufam, że są wartościowi do dziś.

Często zapominamy o starych znajomych nakładając na nich nowych i nowszych znajomych. Nie będę tego oceniać – to życie, zmiany, czas dyktuje takie decyzje…różne indywidualne sytuacje. Jednak namawiam, żeby czasami zerknąć i odkurzyć stare kartki, listy i przeżyć jeszcze raz przez chwilę te ciekawe emocje i wspomnieć ważne dla nas kiedyś osoby.

Wśród moich znajomych są dwie osoby, których już nigdy nie spotkam.

Ania i Daniel jako 16 latkowie odeszli niespodziewanie… Jednak dzięki takim wspomnieniom żyją w mojej pamięci i zawsze będą moimi przyjaciółmi.

Pamięci tym którzy są dalej niż daleko poświęcam ten artykuł oraz tym, którzy są blisko niż bliżej ale czasami daleko… Możemy uczyć się każdego dnia na nowo siebie i innych, poznawać nowych i odzyskiwać starych przyjaciół. Możemy nienawidzić i złościć się na stare czasy i cieszyć się kiedy wspomnimy przeszłość. Możemy z łatwością zadzwonić i z trudem powstrzymywać się od kontaktu jednak jeżeli MYŚLIMY o tych osobach to znaczy, że są dla nas Ważne. I tego nie da się zaprzeczyć ani wyprzeć.

Czasami trzeba tylko odpuścić i dojrzeć do kontaktu…do czego serdecznie namawiam, bo szkoda tracić czas wyłącznie na myślenie. Trzeba działać!

Więcej na Care&Coach.

Fot.tyt.: flickr.com/Prathima

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.