Przyjaźń po prostu

25 Lis

Prawdziwy przyjaciel, można powiedzieć dzisiaj, że to marzenie. Jednak można to ocenić dopiero po wielu latach. Dziś tak szybko ufamy i dajemy szansę. Często nadużywamy słowa PRZYJACIEL. Jeżeli takowy się na naszej drodze pojawi, zapewne rozpoznacie go ale dajcie sobie czas, zanim przybijecie przymierze przyjaźni. Problem z zaufaniem można mieć wtedy, kiedy się faktycznie zawiedziemy.

Namawiam do podejścia sprawdzonego, jednak niekoniecznie musi ono pasować wszystkim. Jak sprawdzić czy intencje przyjaciela są prawdziwe? Nie sprawdzaj, zaufaj i obserwuj. Jeżeli przyjacielowi zależy bardziej na Tobie niż na sobie, jest w stanie stanąć na palcach, żeby Ci pomóc, przedkłada własne sprawy dla Twoich – i to nie przez miesiąc czy 3 miesiące – to masz szczęście. Wówczas naucz się z nim współpracować, toleruj jego wady, nie oczekuj na urodziny życzeń, bo to przyjaciel. Często mówimy: Co to za przyjaciel jak nie zadzwonił na urodziny? Jakie to polskie i stawiamy minus oczekując na plusa od niego czyli przeprosin i tłumaczenia. Prawdziwy przyjaciel ma być przy Was kiedy go potrzebujecie a nie cały czas i non stop. To nie pogotowie ratunkowe w każdej sprawie. Szanujcie wartość jaką jest przyjaźń, nie nadużywajcie jej dla nieistotnych spraw.

Jak nie zadzwoni na urodziny, to mówimy: Przyjaciel nie zadzwonił na urodziny. Po prostu tyle, a nie obraza na 5 lat. Umiejętność tolerowania postawy i wad przyjaciela, doceniania bezinteresowności i jego chęci to sztuka, szczególnie dzisiaj. Brak przyjaciela to nie dramat ale smutne jest to, że nie wszyscy potrafią zaufać.

Po napotkaniu na dużą przykrość można stracić zaufanie. Jednak namawiam do otwarcia się na nową przyjaźń, bo ocena nowych w kontekście byłych przyjaciół może być krzywdząca głównie dla Twojego dobrostanu. Trzeba dawać szansę nowym przyjaźniom, nie angażując się na 100% od początku. Daj szansę innym i sobie, obserwuj i czekaj na moment kiedy będziesz pewna, że to przyjaźń, a nie kolejna znajomość. Trzeba to rozróżnić. Tylko czas może to ocenić i TY.

Jestem przekonana, że gdzieś obok Was, może niedaleko, jest Przyjaciel. Tylko otwórzcie się na niego, pozwólcie dać się poznać i poznać go i nie oceniajcie za szybko. Rozejrzyjcie się i poszukajcie wśród osób, które są blisko. Pamiętajcie, że każdy ma prawo do błędów. Ty też. Nie oceniajcie się źle, że nie potraficie szybko zaufać. Taki macie moment obecnie, to nie oznacza, że nic się nie zmieni i będzie tak trwać non stop. Zmiany zależą od Ciebie, Twoich decyzji. Nie czekaj w nieskończoność, to nic nie zmieni.

Znam osoby, które narzekają na samotność, a nic nie robią żeby to zmienić. A może wystarczy zmienić drogę z domu do pracy, miejsce zakupów, obrać dodatkowe aktywności, kurs, szkołę…..znaleźć nowe wyzwania, otworzyć się na nowych ludzi…. Prokrastynacja jest taka polska…..nie dajcie się jej proszę. Zmiany zaczynamy od siebie i od prostych przyzwyczajeń. To naprawdę działa! Powodzenia w podjęciu decyzji o zmianie, determinacji w działaniu i próbie zaufania nowym osobom, które może kiedyś będą waszymi przyjaciółmi, a może tylko znajomymi…czas pokaże. Takie działanie spowoduje, że nie będziecie ponosić kosztów emocjonalnych, frustracji z powodu rozczarowania. Najpierw znajomy potem przyjaciel….nie odwrotnie. Gdzieś ktoś na was czeka….tylko złamcie schemat!

Więcej na Care&Coach

Fot.: flickr.com/AmandaVenner

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.