Poznaj style architektoniczne w Gdańsku!

9 Wrz

Czym różni się budowla romańska od gotyckiej? Jakie gdańskie zabytki pochodzą z epoki renesansu, a jakie z baroku? W których budynkach odnajdziemy rysy modernizmu i historycyzmu? Uczestnicząc w nowym cyklu spacerów Gdańskich Miniatur, w nietypowy sposób – za pomocą gry miejskiej z zagadkami – można lepiej poznać Gdańsk i jego architekturę. Spacery są bezpłatne i odbywają się w dwóch turach – 24 września (czwartek) dla szkół i grup zorganizowanych (obowiązują zapisy) i 26 września (sobota) dla wszystkich chętnych. 

Uczestnicy i uczestniczki spacerów w ciągu całego cyklu Gdańskich Miniatur zajmą się tropieniem stylów architektonicznych w Gdańsku. Poznają zabytki romanizmu, gotyku, a także epoki nowożytnej – renesansu, manieryzmu i baroku. Pod koniec roku szkolnego zwiedzą też obiekty pochodzące z XIX i XX wieku, odkrywając czym odznaczały się historyzm i modernizm.

Zdarza się, że budynek ma cechy więcej niż jednego stylu. Zazwyczaj wynika to z tego, że był przekształcany przez kolejnych właścicieli lub odbudowywany po zniszczeniu w nowej formie. W tej edycji będziemy odwiedzać budynki pochodzące z różnych lat, dzięki czemu poznamy lepiej zarówno historię Gdańska, jak i charakterystyczne cechy poszczególnych stylów architektonicznych – opisuje autor scenariuszy, Klaudiusz Grabowski.

Nowy cykl Gdańskich Miniatur rozpocznie się we wrześniu (24.09 spacer dla szkół, 26.09 spacer dla grup nieformalnych), od spaceru szlakiem stylu romańskiego, który trwał w Europie od X do XIII wieku. Poszukując cech romanizmu uczestnicy odwiedzą miejsce, w którym w 1308 roku powstał Zamek Krzyżacki, rozebrany przez gdańszczan i gdańszczanki niespełna sto pięćdziesiąt lat później. Dalej przejdą się Długim Pobrzeżem, by przyjrzeć się Żurawiowi – jednemu z symboli Gdańska, odwiedzą kościół św. Mikołaja i jego okolice oraz poznają nowe pojęcia, takie jak ossuarium, biforium czy triforium.

Po trasach można również poruszać się samodzielnie, przy pomocy specjalnie przygotowanej mapki dostępnej na stronie www.gdanskieminiatury.ikm.gda. pl. Gdańskie Miniatury realizowane są w cyklu szkolnym, podzielone na semestr zimowy i letni. Po każdym semestrze odbywa się uroczysty finał z udziałem najbardziej aktywnych zwiedzających i wręczenie nagród – biletów wstępu do gdańskich instytucji kultury.

By wygrać nagrody, należy wypełnić formularz on-line z pytaniami konkursowymi dotyczącymi poszczególnych tras, który co miesiąc zamieszczamy na tej stronie wraz z opisem trasy i mapką do pobrania. Zapraszamy do wspólnej zabawy! – zachęcają organizatorzy przedsięwzięcia.

2 Replies to “Poznaj style architektoniczne w Gdańsku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.