Powstanie nowe miejsce na mapie Gdyni

25 Wrz

Orłowski park „Wzgórze Mewy” wzdłuż linii brzegowej morza przy rzece Kaczej zyska zupełnie nowe oblicze. Projekt jest już gotowy. Inicjatorem koncepcji rewitalizacji terenu parku, dzięki któremu inwestycja będzie miała miejsce, jest gdyńska Grupa Vectra.

Ufundowanie renowacji gdyńskiego parku „Wzgórze Mewy” to inwestycja na rzecz środowiska, w którym Vectra działa już od niemal trzech dekad. Firma chce twórczo kształtować wspólne otoczenie i być patronem na lokalnym rynku. Stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, do których należą także pracownicy Grupy, mocno ten cel wspiera.

Okolice mola w Orłowie, w których znajduje się Wzgórze Mewy, to miejsce w którym codziennie krzyżują się drogi naszych klientów, pracowników i współpracowników oraz naszych partnerów biznesowych. To miejsce jest bliskie naszemu sercu, dlatego decyzja
o zaangażowaniu w renowację parku była naturalna – mówi Tomasz Żurański, CEO Vectra S.A. – Dostrzegamy przy tym znaczenie przyrody i doceniamy kontakt z nią w przestrzeni miejskiej. Trudny rok 2020 z racji na Covid-19 dodatkowo wzmocnił te wartości i uzmysłowił nam, że Wzgórze Mewy, znajdujące się w pobliżu siedziby Vectry, to miejsce spotkań lokalnej społeczności z morzem i jego naturalnym otoczeniem. Zdecydowaliśmy zatem o odnowieniu tego miejsca, aby jak najlepiej służyło mieszkańcom i osobom odwiedzającym okolicę. Niech będzie to próba spojrzenia dalej, za horyzont, gdzie wierzymy jest jasna, optymistyczna wizja bezpiecznej przyszłości – kontynuuje Tomasz Żurański, CEO Vectra S.A.

To pierwsza w historii Gdyni, tak duża inwestycja firmy prywatnej w przestrzeń miejską. Cieszę się, że pomysłodawcą została firma z gdyńskimi korzeniami i siedzibą w Gdyni. Wzgórze Mewy to miejsce dedykowane mieszkańcom, z pomocą Vectry stanie się atrakcyjną przestrzenią publiczną. Mam nadzieję, że nowe, zdecydowanie bardziej przyjazne oblicze parku na stałe zapisze się w świadomości mieszkańców i turystów – komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Znajdujący się obecnie nieco na uboczu w świadomości przechodniów park, zajmuje centralne miejsce względem morza. To z tego miejsca roztacza się najbardziej spektakularna perspektywa, jedyny w swoim rodzaju widok na molo w Orłowie i horyzont. Koncepcja niewielkiego parku wynika z potrzeby stworzenia w tym miejscu przestrzeni przyjaznej ludziom, pozwalającej na chwile spokojnego odpoczynku, jak i spotkań w grupie. Park wykorzysta potencjał lokalizacji, której głównym atutem jest bliskość linii brzegowej morza. W gotowym projekcie nie zabraknie zatem punktów widokowych, umożliwiających podziwianie krajobrazu z różnych perspektyw.

Przestrzeń podzielono na 4 strefy. Każda z nich pełni inną funkcję i zostanie w inny sposób zagospodarowana. Zachowany zostanie główny ciąg komunikacyjny, prowadzący skrótem do mostku nad rz. Kaczą. Odnowiona zostanie nawierzchnia wszystkich ścieżek z nawierzchni gliniasto żwirowej. Całość została zaprojektowana w taki sposób, aby korzystanie z parku było jak najbardziej przyjemne i wygodne. Istotnym aspektem było wprowadzenie miejsc do siedzenia dla osób w różnym wieku oraz dowolne korzystanie z trawnika rekreacyjnego. Stąd wiele miejsc do spędzania czasu w grupach – co preferują młodsi użytkownicy, a także ławki umieszczone w lekkim osamotnieniu, umożliwiające spokojny wypoczynek. Na szczycie wzniesienia powstanie placyk, na którym zostaną ustawione ławki oraz podest, pełniący również funkcje tarasu piknikowego, a okazjonalnie również sceny. Podest zostanie wyposażony w instalacje elektryczne umożliwiające realizację nagłośnienia itp. Ścieżka będzie prowadziła dalej w kierunku siłowni, która zostanie przeorganizowana i przesunięta. Powstanie także punkt widokowy na szczycie skarpy. Wysunięta konstrukcja kładki pozwoli podziwiać przyrodnicze walory koryta rz. Kaczej, jak i znajdujące się na drugim jej brzegu zabytkowe zabudowania Zespołu Szkół Plastycznych i Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

W ramach przedsięwzięcia zostanie wykonana renowacja i pielęgnacja zieleni wysokiej, w rabatach pojawią nasadzenia kwiatowe i trawy ozdobne. Cały park otrzyma oświetlenie, nowe lampy parkowe wzdłuż ścieżek, na skarpie oraz przy ławkach. Na terenie parku, u podnóża przy drodze, zaprojektowano fragment wzmocnionego trawnika i punkt elektryczny umożliwiający ustawienie food trucka i leżaków. Istniejąca toaleta publiczna zostanie usunięta, zastąpi ją nowy budynek umiejscowiony nieco głębiej w parku.

Wzgórze Mewy wraz z widokiem roztaczającym się z jego wzniesienia związane jest dodatkowo z pewną symboliką, do której nawiązuje zaplanowana w parku instalacja artystyczna – okno na świat – to widok, który napędza nas do działania i obrazuje nasze szerokie horyzonty jako przedsiębiorcy. 

Akcentem upamiętniającym rolę Vectry jako inicjatora będzie instalacja artystyczna w formie ok. 3-metrowego okna z blachy polerowanej symbolizująca idee, które prowadzą Vectrę przez świat od momentu powstania firmy. Gdynia to polskie okno na świat od 1923 r., Vectra z kolei jest oknem na świat rozrywki, informacji i edukacji od 1991 r.. Okno, przez które odwiedzający będą podziwiać imponujący widok, symbolizuje dodatkowo szerokie horyzonty przedsiębiorcy. – To widok, który napędza nas do codziennego działania i pokazuje, jak patrzymy na świat – obserwujemy horyzont, ale nie obawiamy się też za ten horyzont sięgać. Żyjemy lokalnie, myślimy globalnie – wyjaśnia Tomasz Żurański, CEO Vectra S.A.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.