Pod jedną parasolką. Gdzie kobieta, tam moc!

4 Mar

Manifa to coroczne święto organizowane w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet. W 2017 roku Manifa Trójmiasto idzie po raz trzynasty, tym razem pod hasłem POD JEDNĄ PARASOLKĄ, by pokazać, że GDZIE KOBIETA, TAM MOC! Start w środę, 8 marca o godz. 17.00 spod Pomnika Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku.

Manifa Trójmiasto 2017 – POD JEDNĄ PARASOLKĄ. Gdzie kobieta, tam moc!
Środa, 8 marca, godz. 17.00-19.00, Wstęp wolny
Start: Pomnik Sobieskiego, Targ Drzewny, Gdańsk, godz. 17.00, występ Chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej
Koniec: Targ Węglowy, godz. 18.45, wspólny taniec Nazywam się Miliard / One Billion Rising

Kobieca moc to solidarność wyrażona w działaniu na rzecz praw i godności przynależnych naszym matkom i babkom, córkom i wnuczkom oraz wszystkim innym kobietom, a także nam samym. Kobieca moc to mądrość, siła, wolność, to znajomość swojej własnej wartości bez potrzeby udowadniania jej innym. Kobieca moc to szacunek dla siebie i dla innych osób. Kobieca moc to również siła, zdecydowanie i determinacja, by bronić swoich wartości i stworzonego przez siebie samą Królestwa.

Jak co roku, Manifie Trójmiasto towarzyszy szereg wydarzeń edukacyjno – integracyjnych:

Czwartek, 2 marca, godz. 18.00–21.00, Wstęp wolny
Moda na feminizm – warsztaty szycia i malowania materiałów
TOLERADO – Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT, ul. Miszewskiego 17/103, Gdańsk
Nie ukrywamy, że moda jest nierozłącznym elementem kultury. My też chcemy mieć wpływ na kulturę. Twórzmy modę – modę na feminizm! Jeśli interesujesz się robótkami handmade, chcesz nauczyć się nowych umiejętności i nie są Ci obce postulaty równości, te warsztaty są dla Ciebie. Wystarczy przynieść ze sobą materiał do szycia, wycinania, malowania. Warsztaty poprowadzą Julia Cyrzan i Ulka Noirepelote.
Więcej informacji: www.facebook.com/events/253595655089186/

Piątek, 3 marca, godz. 18.00–21.00, Wstęp wolny
Moda na feminizm – warsztaty szydełkowania i robienia na drutach
TOLERADO – Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT, ul. Miszewskiego 17/103, Gdańsk
Nie ukrywamy, że moda jest nierozłącznym elementem kultury. My też chcemy mieć wpływ na kulturę. Twórzmy modę – modę na feminizm! Jeśli interesujesz się robótkami handmade, chcesz nauczyć się nowych umiejętności i nie są Ci obce postulaty równości, te warsztaty są dla Ciebie. Wystarczy przynieść ze sobą kłębek wełny. Będziemy szydełkować czapki i opaski na głowę, robić na drutach szaliki oraz tworzyć modę na feminizm! Warsztaty poprowadzą Ulka Noirepelote, Łukasz Koper, Paulina Ślusarczyk.
Więcej informacji: www.facebook.com/events/399767550382734/

Niedziela, 5 marca, godz. 15.00–17.00, Wstęp wolny
Polityka a prawa kobiet
Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 lutego 33, Gdynia
Czy prawa kobiet to kwestia apolityczna? Czy partia, która wygrywa wybory, może wszystko? Jak skutecznie bronić swoich podstawowych praw w Polsce 2017 roku? Na te i inne pytania będziemy próbowały odpowiedzieć w trakcie otwartej dyskusji „Polityka a prawa kobiet” nawiązującej do ogólnopolskiego hasła tegorocznej Manify „Przeciw przemocy władzy”. W dyskusji, mającej formę okrągłego stołu, nie będzie podziału na panelistki i publiczność – każda uczestniczka będzie mogła zabrać głos i przedstawić swoje zdanie. Zapraszamy aktywistki i sympatyczki, a także wszystkie osoby zainteresowane tematem. Razem wypracujmy skuteczne metody walki o nasze prawa! 
Więcej informacji: www.facebook.com/events/1884787385126900/

Poniedziałek, 6 marca, godz. 17.00–20.00, Wstęp wolny
Od furii do wolności. Spotkanie z Sylwią Kubryńską i Joanną Krysiak
Sopoteka/Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot
Sopoteka i Krytyka Polityczna serdecznie zapraszają wszystkie panie na spotkanie z Sylwią Kubryńską, autorką takich książek „Furia mać!”, „Biurwa” czy „Kobieta dość doskonała” oraz psychoterapeutką Joanną Krysiak. Razem z zaproszonymi gościniami porozmawiamy o kobiecej złości, o tym, kiedy jest nam potrzebna, jak korzystać z jej mocy, dla dobra własnego i otaczającej rzeczywistości.
Więcej informacji: www.facebook.com/events/1853815798219450/

Wtorek, 7 marca, godz. 17.00–19.00, Wstęp wolny
Izrael – tożsamość i kultura. Spotkanie z pracownikami Yad Vashem na temat tożsamości i kultury Izraela
Krytyka Polityczna – Świetlica w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35 (II p.), Gdańsk
Tematem spotkania z Orit Margaliot i Alexem Dancygiem będzie dyskusja wokół tożsamości i przenikania kulturowego. Porozmawiamy o tożsamości współczesnego Izraela, roli kobiet w kibucach, relacjach między kulturą kolektywistyczną a indywidualizmem oraz wpływie religii na życie jednostek, zastanowimy się jak religia wpływa na życie kobiet w Izraelu i Polsce. Gośćmi spotkania będą Orit Margaliot – historyczka, edukatorka, przewodniczka po Polsce, pracująca w Dziale Edukacji Yad Vashem Instytutu Historycznego w Jerozolimie oraz Alex Dancyg – historyk, kibucnik, pracownik Działu Edukacji Yad Vashem. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Hołubowicz (Krytyka Polityczna)
Więcej informacji:www.facebook.com/events/1128937640562000/

Środa, 8 marca, godz. 12.00-16.00, Wstęp wolny
Międzynarodowy Strajk Kobiet – Miasteczko Strajkowe
Podwale Grodzkie, Gdańsk
Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest organizowany w Gdańsku przez Feministyczną Brygadę Rewolucyjną FeBRa, a w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. Czarne protesty OSK doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. Sukces spowodowany był m.in. maksymalnym rozproszeniem protestu – tym, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce.
W koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet biorą udział kobiety z ponad 40 państw, planując na 8 marca 2017 r. masowe, solidarne, zróżnicowane działania pod hasłem „Solidarność naszą bronią”.
Więcej informacji: web.facebook.com/events/231442393969589/

Środa, 8 marca, godz. 19.00, Wstęp wolny
Międzynarodowy Strajk Kobiet – Koncert „Solidarność jest Kobietą!”
Klub B90, ul. Elektryków (Stocznia), Gdańsk
Koncert charytatywny, na którym wystąpią artystki zaangażowane w działalność feministyczną. Podczas koncertu FeBRa przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na Centrum Praw Kobiet.
Więcej informacji: web.facebook.com/events/844786605659416/

Sobota, 1 kwietnia, Wstęp wolny
Solidarne przeciwko przemocy wobec kobiet
Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności, Gdańsk
Seminarium o przemocy wobec kobiet, połączone z sesjami warsztatowymi o tym, jak rozpoznać przemoc, jak jej zapobiegać i gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Manifa Trójmiasto 2017 – POD JEDNĄ PARASOLKĄ. Gdzie kobieta, tam moc!
Wydarzenie na portalu Facebook: web.facebook.com/events/396908330665294/

Występ Chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.

Organizatorką trzynastej Manify Trójmiasto jest Trójmiejska Akcja Kobieca (TAK) – niezależna sieć współpracy inicjatyw i organizacji, działająca od 8 marca 2009 roku. Celem TAK jest wspieranie aktywności kobiet na wielu polach, zarówno w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym jak i kulturalnym. Misją Trójmiejskiej Akcji Kobiecej jest budowanie tolerancyjnego społeczeństwa, otwartego na równość i różnorodność.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.