Pobiegły dla zdrowych piersi

21 Maj

W niedzielne popołudnie za sprawą piątej edycji Biegu Kobiet Anita Zawsze Pier(w)si Bulwar Nadmorski stał się areną sportowych zmagań. To jednak nie współzawodnictwo było tego dnia najważniejsze – uczestniczki chciały pokazać, jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa. I pokazały! Ponad 1500 osób w koralowych koszulkach wsparło swoją obecnością ten manifest dla regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Nie zabrakło również kibiców, którzy licznie ustawili się wzdłuż trasy.

Bieg był głównym punktem niedzielnego wydarzenia, ale to nie rywalizacja i nagrody były w tym dniu najważniejsze. Bieg Kobiet Anita Zawsze Pier(w)si to przede wszystkim promocja zdrowego stylu życia, promocja badań profilaktycznych oraz podkreślenie ich roli w walce z rakiem piersi.

W Gdyni jest cudownie! Moc, energia i piękne, koralowe kobiety. Jesteśmy tu już po raz piąty, zainteresowanie naszą imprezą jest ogromne, z roku na rok rośniemy w siłę. Co bardzo ważne, wiele pań dziś debiutuje, są z nami po raz pierwszy, przyciąga je ta wspaniała atmosfera. Chcą spróbować postawić pierwszy krok, ale także ten profilaktyczny pierwszy krok, bo duży akcent kładziemy na profilaktykę raka piersi. Można się dziś przebadać, skontrolować, dowiedzieć wielu ciekawostek na ten temat. Wśród biegaczek są również nasze „rodzynki”, panowie, którzy wspierają naszą inicjatywę. W Gdyni będzie ich dziesięciu. Panowie dzielnie wspierają swoje partnerki, brawo dla nich, brawo dla gdynian! – mówiła Marzena Michalec z fundacji „W biegu”, organizatorka imprezy.

Jednym z takich „rodzynków” był pan Andrzej z Pruszcza Gdańskiego. – Biegamy, wspieramy kobiety w tym działaniu przeciwrakowym, żeby badały sobie piersi i były świadome, żeby to robić. W tamtym roku pobiegłem pierwszy raz, w tym roku drugi i myślę, ze za rok tu będę znowu – mówił.

Wszyscy, którzy zjawili się w niedzielę na Bulwarze Nadmorskim mogli w miasteczku biegowym skorzystać z wielu atrakcji. W okolicach Skweru Arki Gdynia wielu gdynian skorzystało z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, nauki przeprowadzania samobadania piersi. Dodatkowo panie mogły również skorzystać z porady brafitterskiej.

Uczestników powitał wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Bartosz Bartoszewicz oraz Marzena Michalec. Przed startem odbyły się konkursy z nagrodami, a trener zumby, Nikodem Kotewicz porwał panie do tańca i odbył z nimi wspólną rozgrzewkę. Ostatnim akcentem przed startem było wspólne pamiątkowe zdjęcie, któremu towarzyszył okrzyk: „Zawsze pierwsi!”.

Punktualnie o 12:00 wystartowały. Pobiegły nie tylko dla siebie, ale też dla idei – aby pokazać, że kobiece zdrowie jest ważne i warto regularnie robić badania profilaktyczne. Uczestniczki otrzymywały wsparcie kibiców wzdłuż całej trasy, a na mecie na wszystkie biegaczki czekał pamiątkowy medal.

Mamy koleżankę, która zmaga się z ciężką chorobą. Jest po operacji glejaka, to właśnie dla niej biegniemy. Miała tu być, niestety nie jest w stanie już biec. Te medale to dla niej – przyznały szczęśliwe na mecie Aleksandra, Teresa i druga Aleksandra – biegaczki z Trójmiasta.

W tym biegu nie chodzi o czas, ale o ideę. O to, żeby wszystkie kobiety pobiegły razem i były świadome tego, że trzeba dbać o zdrowie. To ważne, żeby zobaczyło nas jak najwięcej kobiet, które do tej pory o tym nie myślały – powiedziała Alicja z Gdańska.

Biegłam już drugi raz, żeby wesprzeć wszystkie kobiety. Mam 63 lata. Dla takiej idei warto – skwitowała swój występ gdynianka, jedna z „Królowych Biegu”, czyli biegaczek w wieku 60+.

W tym biegu najważniejsza była promocja profilaktyki raka piersi ale indywidualne wyniki biegaczek także zostały docenione. Uczestniczki rywalizowały w pięciu kategoriach wiekowych oraz kategorii OPEN.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyły:

Sabina Sznyter w kategorii wiekowej 14-29 lat z czasem 20m:23s
Magda Ingielewicz, K30-39. Czas: 20m:31s
Agnieszka Gruchała, K40-49. Czas: 21m:25s
Agnieszka Kukiełko, K50-59. Czas: 23m:29s
Bożena Fierek, K60+. Czas: 22m:54s

Najszybsza i najlepsza w kategorii OPEN okazała się Alicja Misiak, która uzyskała na mecie czas 18m:42s. Serdeczne gratulacje należą się jednak wszystkim biegaczom. Kolejna gdyńska edycja Biegu Kobiet przyciągnęła na bulwar wielu gdynian. Uczestnicy okazali w ten sposób wsparcie kobietom, które w trosce o swoje zdrowie powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Piąta edycja Biegu Kobiet Anita Zawsze Pier(w)si już za nami, ale przesłanie imprezy pozostaje aktualne przez cały rok: Kobiety, dbajcie o swoje zdrowie!

Na starcie Biegu Kobiet pojawiło się ponad 1,5 tysiąca zawodniczek, fot. Kamil Złoch

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.