Pieśń o rycerskim nauczycielu

17 Lut

O drodze samuraja, europejskiej sztuce walki długim mieczem, a także o turniejach rycerskich w Gdańsku opowiadać będą naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego. W seminarium, które odbędzie się w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conrdinum (ul. Piramowicza 1/2) w poniedziałek 20 lutego w godz. 10.00-13.00 wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani.

Seminarium popularnonaukowe „Idea rycerska w kulturze Wschodu i Zachodu” nie przypadkowo odbywa się w „Conradinum”. To w tej szkole nauczycielem historii jest Andrzej Tomczyk, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, pomysłodawca seminarium.
Nauczyciel z pasją, tak o historyku mówi Anna Wasilewska, dyrektor Conradinum: – Andrzej Tomczyk jest wielkim miłośnikiem kultury Wschodu oraz autorem bardzo wielu publikacji z dziedziny militarystyki, zarówno w kraju jak i za granicą. Swoją pasję przekazuje także uczniom –  w szkole prowadzi kółko historyczne, organizuje pokazy wschodnich sztuk walki dla uczniów, teraz zorganizował seminarium popularnonaukowe.  I dodaje: – Swoimi działaniami pogłębia zainteresowania rycerstwem i naukami historycznymi .

Program seminarium:
–  Bushido – droga Samuraja  Andrzej Tomczyk
–  Europejska sztuka walki długim mieczem – Adam Makutonowicz
–  Sztuka zakładania zbroi w okresie zmagań o zjednoczenie państwa japońskiego (1558 – 1651) – Marek Sfugier
–  Turnieje rycerskie w Gdańsku – Turniej Grafa Majowego–  Beata Berent.

Prelegenci:
Beata Berent – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim oraz konserwatorstwa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni konserwator zabytków, badacz dziejów, kultury i sztuki gdańskiego Dworu Artusa. Autorka artykułów o sztuce sakralnej Klasztoru Księży Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu oraz współautorka monografii tego sanktuarium. Propagatorka wiedzy o chwale wielkości i tradycjach Gdańska.
Adam Makutonowicz – doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel i prezes Bractwa Rycerzy Ziemi Elbląskiej. Wiceprezes Elbląskiej Szkoły Fechtunku. Członek Stowarzyszenia Elbląskiego Forum Odtwórstwa Historycznego i Późnośredniowiecznej Kultury Materialnej.
Marek Sfugier – historyk , doktorant Uniwersytetu Gdańskiego. Autor publikacji na temat japońskich tradycji bojowych, autor i współautor wielu artykułów poświęconych sztuce wojennej krajów Dalekiego Wschodu oraz specjalista i znawca kina samurajskiego.
Andrzej Tomczyk – historyk, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum w Gdańsku. Autor wielu publikacji z zakresu historii wojskowości, w tym państw Dalekiego Wschodu. W 2007 roku otrzymał pierwszą nagrodę w Konkursie Stowarzyszenia Historyków Wojskowości za pięciotomową pracę monograficzną, pt. „Japońska broń pancerna 1920 – 1945”.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.