Otwarty IKM

6 Wrz

Otwarty IKM to program dla mieszkańców Gdańska i metropolii, animatorów kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów i instytucji. Pomysły na działania można realizować w sieni IKM oraz otrzymać finansowe i merytoryczne wsparcie swojego projektu. We wrześniu odbędą się: warsztaty szycia ubranek dla zwierząt z gdańskiego ZOO, warsztaty tworzenia kart pocztowych, spotkanie podróżnicze oraz wykład o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Zgłoszenia na działania w październiku do 10.09!

Każdy może aplikować i zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. IKM zapewnia wsparcie merytoryczne pracowników instytucji oraz, w razie potrzeby, finansowe (do 500 zł brutto). Od stycznia do września 2016 roku zrealizowano 20 projektów. Na propozycje działań w październiku IKM czeka do 10 września. Szczegóły (wniosek i regulamin): www.ikm.gda.pl/otwarty-ikm/.

16.09, godz. 11.00 – 16.00, Dzierganie becika dla Albercika– warsztaty szycia dla gdańskiego ZOO przez seniorów. Organizator: Jarosław Kucharski we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Zapisy i informacje: jaroslawkucharski90@gmail.com. Warsztaty z szycia czapek, skarpetek, szalików. Ubranka mają posłużyć dla zwierząt z gdańskiego ZOO, które w okresie zimy, z uwagi na swoje tropikalne pochodzenie, cierpią z zimna. – Pomysł na taką inicjatywę zrodził się podczas wizyty z grupą seniorów w gdańskim ZOO, podczas którego przewodniczka zgłosiła problem marznięcia poszczególnych zwierząt w okresie zimowym. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie wspólnych warsztatów z szycia, co personel ZOO przyjął z aprobatą – mówi organizator wydarzenia Jarosław Kucharski, współpracujący z miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Wykonane ubrania podczas warsztatów zostaną przekazane na rzecz ZOO w Gdańsku.

19.09, godz. 19.00 Internet dla seniorów – świadomość na temat zagrożeń w sieci i bezpiecznego korzystania z Internetu. Organizator: Fundacja Ocaleni. Prowadzenie: Monika Cybulska i Małgorzata Szydłowska, wstęp wolny. – Zapraszamy na spotkanie seniorów zainteresowanych tematyką korzyści płynących z „poruszaniem się” w sieci. Omówione zostaną najważniejsze portale społecznościowe oraz jakie mają znaczenie w komunikacji z wnukami. Podczas wykładu psycholożki i seksuolożki przybliżą zagrożenia, z którymi możemy spotkać się w sieci i opowiedzą, jak im zapobiegać – zachęcają organizatorki.

26.09, godz. 16.00 – 18.00 Zatrzymajmy lato na dłużej – warsztaty haftu matematycznego dla wszystkich. Organizator: Stowarzyszenie Instytut Czasu. Prowadzenie: Alina Jakusz, Magdalena Maksymiuk. Zapisy i informacje: instytutczasu@gmail.com. Warsztaty tworzenia kart pocztowych i okolicznościowych z wykorzystaniem techniki haftu matematycznego. Uczestnicy zostaną zapoznani z techniką haftu matematycznego i innymi możliwościami zastosowania tej techniki plastycznej/rękodzielniczej. Rozwiną wyobraźnię przestrzenną, koncentrację i precyzję oraz pobudzą swoją kreatywność. Stowarzyszenie Instytut Czasu propaguje rękodzieło jako sposób na stres, nudę oraz rozwijanie nowych kontaktów społecznych, które będzie dodatkowym bonusem dla uczestników.

30.09, godz. 18.00 – 19.30 Transformacja po birmańsku – spotkanie podróżnicze z prezentacją multimedialną i prelekcją prof. Małgorzaty Jarmułowicz. Organizator: Ewa Cichocka. Prowadzenie: prof. dr hab. Małgorzata Jarmułowicz (naukowiec, podróżniczka i znawczyni krajów Azji południowo wschodniej). Podczas spotkania prowadząca przybliży tematykę przemian cywilizacyjnych Birmy oglądanej z perspektywy dwóch podróży w 2006 i 2014 roku. Kraina złotych pagód i wszechobecnych posągów Buddy w dwóch odsłonach, które ukazują gwałtowny skok Birmy w epokę globalizacji i obnażają coraz silniejsze kontrasty i dysproporcje między pozostałościami starego świata i birmańską nowoczesnością. Na szlaku tej podróży w czasie znajduje się m.in.: Rangun, Mandalay, fantastyczne świątynie w Bagan, gęsto zaludnione jezioro Inle i przez dekady niedostępne dla cudzoziemców południowe prowincje kraju: stan Mon i Karen. Prelekcja z wykorzystaniem fotografii Małgorzaty Jarmułowicz i Zygmunta Leśniaka. Po wykładzie dyskusja przy egzotycznej herbacie.

Jak wziąć udział w programie Otwarty IKM?

Należy wypełnić wniosek, stworzyć budżet, dodać harmonogram działań i przesłać go na adres: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl. Regulamin, wniosek do pobrania oraz szczegóły dostępne są na stronie: www.ikm.gda.pl/otwarty-ikm.

Zgłoszenia można także składać osobiście (do 10 września) od poniedziałku do piątku
w godzinach 10.00 – 17.00 w sekretariacie IKM (ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk).

Fot.tyt.: OIKM: To się wytnie/collage.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.