Oglądaj Gdynię w sieci

18 Mar

Wycieczka po mieście bez wychodzenia z domu? To możliwe dzięki Archiwum Cyfrowemu Muzeum Miasta Gdyni. Można tam obejrzeć prawdziwe fotograficzne perełki i obrazy dawnej Gdyni, a przy okazji poznać jej historię. W tym tygodniu opublikowane zostaną nowe kolekcje, a także zabytkowa gra planszowa dla całej rodziny. Wszystko pod adresem: gdyniawsieci.pl. To jednak nie jedyne atrakcje. Muzeum Miasta Gdyni zadba również o muzyczną odsłonę miasta. Wszystko po to, żeby dać możliwość spędzenia czasu w domu w przyjemny i oryginalny sposób.

Mimo iż budynek Muzeum Miasta Gdyni jest zamknięty, praca w naszej instytucji wre. Na stronie gdyniawsieci.pl, czyli w naszym cyfrowym archiwum będzie można oglądać nowe kolekcje archiwalnych fotografii. Znajdą się tam prawdziwe rarytasy, które dotąd były dostępne jedynie na naszej wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”. To m.in. katalog zawierający fotografie Gdyni, portu czy pracy Konsorcjum Francusko- Polskiego w latach 1927-1937. Będziemy też pokazywali powstawanie elektrowni Gródek oraz różnych gdyńskich budynków. Regularnie będziemy także publikować koncerty z serii „Gdynia 1988-2018”, które odbywały się w ubiegłym roku – mówi Michał Miegoń, rzecznik prasowy Muzeum Miasta Gdyni.

Przygotowaną przez muzeum kulturalną ofertę online otworzą muzyczne brzmienia. Od poniedziałku, 16 marca na kanale Youtube oraz na facebookowym profilu Muzeum Miasta Gdyni publikowane będą występy artystów zarejestrowane w ramach projektu „Gdynia 1988-2018”. Współczesne zespoły i muzycy związani z naszym miastem wykonywali podczas koncertów klasyczne utwory Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej lat osiemdziesiątych. Nagrania będą się pojawiać co drugi dzień. Zawsze o godz. 18.00. W sieci pojawią się występy m.in. Band A, Królestwa czy Kiev Office.

Muzeum Miasta Gdyni zadba, żeby czas spędzony w domu nie był nudny. Do ich cyfrowego archiwum trafią nowe zbiory // fot. Magdalena Czernek

Natomiast od wtorku, 17 marca, wzbogacać zaczęło się muzealne cyfrowe archiwum. Na początek pojawi się prawdziwa gratka. Chodzi o zabytkową grę planszową „Darem Pomorza dookoła świata”. Muzeum Miasta Gdyni posiada w swoich zbiorach jej jedyne dwa egzemplarze. Teraz podzieli się nimi z mieszkańcami. Gra zostanie zeskanowana cyfrowo i udostępniona w formie pdf., wraz z opisem, na stronie gdyniawsieci.pl. Będzie ją można wydrukować i zacząć zabawę. Dzięki temu rodzinne popołudnia nigdy nie będą nudne.

Kolejne dni przyniosą więcej niespodzianek w sieci. 18 marca udostępniona zostanie pierwsza część kolekcji zdjęć z budowy elektrowni parowej Gródek w Gdyni. Od 20 marca w wersji cyfrowej będzie można też oglądać album „Arkadia – letnisko w Gdyni na pocztówkach przełomu XIX i XX wieku”. Natomiast 22 marca w internetowym archiwum pojawią się fotografie „Ludzi Gdyni na kartach albumu Konsorcjum Francusko-Polskiego firmy Hojgard &Schultz”.

Fot.tyt.: Muzeum Miasta Gdyni zadba, żeby czas spędzony w domu nie był nudny. Do ich cyfrowego archiwum trafią nowe zbiory // fot. Magdalena Czernek.

Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.