Odpowiedzialność

7 Paź

Czym jest odpowiedzialność? Jak ją rozumiem? Odpowiedzialność ma wiele znaczeń. Myślę o odpowiedzialności rodziców za mądry rozwój ich dzieci. Interesuje mnie moment, kiedy dziecko staje się odpowiedzialne za swoje życie, a także zagadnienie odpowiedzialności każdego z nas za nasze życie…

Dlaczego za własne niepowodzenia przenosimy odpowiedzialność na innych?

Przemoc fizyczną można zauważyć i ukarać za nią, a jak jest z przemocą psychiczną? Są słowa, czyny rodziców, które powodują u dziecka nieprawidłowy rozwój, spadek samooceny, brak przystosowania do życia z innymi…Przez te słowa pojawiają się łzy dziecka, młodego człowieka, które nigdy nie wysychają, a niejednokrotnie zostają przekazywane kolejnemu pokoleniu.

Jest odpowiedzialność za chore dziecko, po licznych operacjach. Świadomi rodzice pokazują zasoby, a nie skupiają się na brakach.

Odpowiedzialność każdego człowieka za słowa, czyny, relacje z innymi ludźmi. W tej odpowiedzialności jest także oczywiście odpowiedzialność zawodowa np.: położnej za prawidłową fizjologię porodu, lekarza, nauczyciela, tłumacza, polityków…

Odpowiedzialność za zdrowie. Za swoje zdrowie i najbliższych. Szczególnie gdy mamy rodzinę to najcenniejsze dla nich będzie nasze zdrowie, abyśmy wspierali, towarzyszyli dzieciom w rozwoju, aby nie miały traum w związku z nasza chorobą, odejściem. Często traktujemy siebie, swoje ciało bardzo źle: używki, brak snu, ruchu, stres….

Odpowiedzialność taka codzienna. Na drodze, w metrze gdy niewidomy zbliża się do krawędzi, troska o obce dziecko, które zbliża się do ruchliwej ulicy a nie jest pod opieką dorosłych….

Odpowiedzialność za słabszych, za schorowanych rodziców. Udział w akcjach społecznych, wolontariat na onkologii, w fundacjach…

Czym dla Ciebie jest odpowiedzialność? Jak ją rozumiesz? Podziel się z nami proszę.

Odpowiedzialność jest wielkim zagadnieniem etyki, socjologii, filozofii, prawa, historii, ekonomii… Co do tematu odpowiedzialności może wnieść psychologia?

c.d.n.

Źródło fotki tyt. Karolina Prażewska

Więcej na stronie Care&Coach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.